• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • 5 nemocí, které vám mohou způsobit problémy s chůzí. Které to jsou?

  24.6.2018
  Soňa Brunnerová

  Možná občas vídáte člověka, který kráčí tak trochu nestandardně. Může jít trošku jako opilý, přestože opilý není. Může snadno upadnout na rovině, přitom stačí zaškobrtnout, může mít zkřivené končetiny… Existuje řada důvodů, co člověku může způsobit způsobit problémy s chůzí. Některé se týkají pouze hrstky lidí, jiné mohou postihnout kohokoliv.

  Co může potkat i vás

  Nehrajeme si na odborný zdravotnický článek, nicméně bychom chtěli popsat i nemoci, které nejsou tak známé. Začneme však těmi, které mohou dostihnout každého z nás a pravděpodobně jste o nich slyšeli.

  Celer už dávno nepatří jen pod svíčkovou. Zatočí s depresemi a působí jako silné afrodiziakum

  Dětská obrna

  Jedná se o virové infekční nemocnění, které je přenosné. Přestože naprostá většina infekcí nezpůsobí žádné symptomy, z lidí se stávají přenašeči. Pět až deset procent lidí nakažených obrnou mají horečku, bolí je hlava, trpí průjmy, trápí je strnulost v krku a bolesti v rukou i nohou. Tak se projevuje mírnější forma obrny. Za týden nebo za dva se z toho vyléčí. Jenže asi o půl procenta případů, které onemocní těžší formou obrny, jež zasáhla centrální nervový systém, se objeví svalová slabost a ztuhlost, která znemožní pohyb. Části pacientů se podaří vyléčit zcela. Úmrtnost je dva až pět procent u dětí a patnáct až třicet procent dospělých. Pokud vznikne paralytická dětská obrna, dochází nejčastěji k ochrnutí dolních končetin a následky si člověk nese až po zbytek života.

  VELKÝ PŘEHLED: Nejkrásnější přírodní koupaliště ve středních Čechách. Víme, kde se nacházejí

  Mrtvice

  Jedná se o poruchu prokrvení mozku. Jelikož během minuty odumírají miliony buněk, je důležité problém poznat včas a ihned vyhledat lékařskou pomoc, než bude pozdě. Pokud zareagujete pozdě, může dojít k poruše pohyblivosti a řeči postiženého člověka.

  Dejte si na tento problém pozor. Zvýšená rizika jsou, pokud máte vysoký krevní tlak, kouříte, máte zvýšenou hladinu cholesterolu nebo trpíte cukrovkou. Jak mrtvici poznat? Člověk má slabou až ochrnutou, popřípadě necitlivou polovinu těla, vidí dvojitě, může přestat vidět na jedno oko. Náhle se objeví porucha řeči a sluchu. Z neznámých důvodů se může objevit závrať.

  Lidé si myslí, že jsem jako Chocholoušek, ale to mi vůbec nevadí, říká psychiatr Jan Cimický

  ALS

  Amyotrofická laterální skleróza je poměrně známou nemocí, trpěl jí slavný fyzik Stephen Hawking, který zemřel v letošním roce, i bývalý premiér Stanislav Gross. Nedá se vyléčit a její původ není zcela znám. ALS se může objevit v dědičné formě nebo ve sporadické, která je častější. Dochází k úbytku buněk centrální nervové soustavy, které ovládají svalové pohyby. Člověk kvůli tomu trpí svalovou slabostí až atrofií.

  Jahody zatočí s cholesterolem a zkrotí chutě na sladké. Co dalšího červené ovoce umí?

  Nejprve můžete mít problémy s mluvením, polykáním ale také se svaly rukou nebo nohou. Každý pacient má jiné příznaky, ale konec je stejný. U zhruba šedesáti procent pacientů s ALS je počátečním příznakem svalová slabost. Můžete zakopávat, z rukou vám padají věci, hůře se vám vyslovuje a cítíte nadměrnou únavu v nohách či rukách. Také můžete mít problémy při vstávání, chůzi nebo vás mohou potrápit ruce při běžných denních činnostech jako je zapínání knoflíků nebo oblékání. Stává se, že pacienti mají svalové křeče a tiky nebo nekontrolovatelné záchvaty smíchu. Nicméně konec je stejný, člověk skončí na vozíku neschopen pohybu a řeči.

  Děti s cukrovkou mohou všechno. Přesto je jim leccos zbytečně upíráno. Proč?

  Dědičné nemoci

  Vybrali jsme ještě dvě neuromuskulární onemocnění, se kterými se autorka setkala osobně, a to myotonickou dystrofii a svalovou dystrofii. Jedná se o dvě různé nemoci způsobené mutací genů, které se objevují zpravidla kvůli dědičnosti v rodině.

  FOTO: Nemoci, které vám způsobí problémy s chůzí

  Nemoci, které vám způsobí problémy s chůzí - Nemoci popsané v tomto článku mohou způsobit problémy s chůzí, ale řada lidí skončí po těchto nemocích na invalidním vozíkuNemoci, které vám způsobí problémy s chůzí - Člověk po dětské obrněNemoci, které vám způsobí problémy s chůzí - Stephen_HawkingNemoci, které vám způsobí problémy s chůzí - Pacient s myotonickou dystrofiíNemoci, které vám způsobí problémy s chůzí - myotonická dystrofie
  Další fotky
  Nemoci, které vám způsobí problémy s chůzí - Invalidní vozík

  Svalová dystrofie

  Svalová dystrofie se může objevit nejen v dědičné formě, ale také náhodně jako se to stalo u mého kamaráda, kterému na střední škole říkali Šmajdalfe a když jde, vypadá tak trochu jako by se potácel z hospody, přestože je abstinent. Kolébá se, jde po špičkách (má zkrácené achilovky) a jakmile zakopne, skončí na zemi a kvůli slabým zádovým svalům má problémy se vstáváním. Chůze do schodů i ze schodů pro něj bývá horor. I chůze po rovině ho poměrně rychle vyčerpá.

  Koloběžka jako posilovna na kolečkách. Zbaví bolesti zad a napraví nemocné ploténky

  Trpí Beckerovou formou svalové dystrofie, která trápí pouze chlapce, a jedná se o lehčí formu této nemoci, kdy vám ubývá svalstvo. Jedná se o vrozenou genetickou mutaci, kdy si tělo neumí vyrobit bílkovinu zvanou dystrofin, bez kterého svaly nemohou správně fungovat. Postihuje pouze muže a ženy se stávají přenašečkami.

  Kamarád špatně chodil už na základní škole a chůze s velkými obtížemi je schopen i ve svých 27 letech, přestože byl řadu měsíců upoután na vozík kvůli zlomené noze. Díky rehabilitaci v lázních ho vrátili alespoň trochu do života, protože ho znovu postavili na nohy.

  Tomáš zažil klinickou smrt. Zemřel na 70 minut, mluvil s mrtvými. Dnes žije normální život

  Chlapci s Duchenovou (těžší) formou svalové dystrofie zpravidla umírají kolem osmnáctého až dvacátého roku života upoutáni na vozík, kdy umírají na selhání vnitřních orgánů, které jsou také svaly.

  Od bolesti a otoků po operaci pomohou bylinky a přírodní produkty. Mandle, mák a dýně dodají potřebnou sílu!

  Myotonická dystrofie

  Jedná se o nejčastější typ svalové dystrofie u dospělých lidí, která není tak brutální jako svalová dystrofie popisovaná výše. Jedná se o dědičné vrozené onemocnění kosterního svalstva, které je charakteristické svalovou slabostí, myotonií (porucha svalového tonu, při které neodchází k dostatečné relaxaci svalů po volní kontrakci) a šedým zákalem (tj. katakartou). Myotonická dystrofie má řadu různě těžkých forem a dva typy (MD1, která je častější, a MD2). Je dědičná na potomky bez ohledu na jejich pohlaví a je šance 50 na 50.

  Levandulový olej je požitkem pro naše smysly. Zmírňuje ekzém a vyrážku, ale je skvělý i jako aroma do lampy

  Tato nevyléčitelná vrozená neuromuskulární porucha má řadu projevů, mezi které patří takzvaná „kachní chůze“, kdy člověk chodí po špičkách a kolébá se. Člověk s myotonickou dystrofií může být mentálně retardovaný. U mužů je typická frontální pleš. Lidé s tímto onemocněním často mají tupý výraz v obličeji, kdy jim spadne brada a mají pootevřená ústa. Mají například problém samovolně otevřít ruku zaťatou v pěst, musí si pomoci rukou druhou.

  Moje plně invalidní příbuzná (57 let) s touto diagnostikou svého času chodila o dvou berlích, ale v lázních jí pomohli natolik, že jí k chůzi stačí jedna berle a na kratší vzdálenosti to zvládá i bez ní. Další příbuzný (27 let) s tímto onemocněním je mentálně retardovaný a vykazuje výše popsané znaky.

  Nicméně i řada lidí s touto vrozenou nemocí může skončit na vozíku, záleží na vážnosti onemocnění. Před 11 lety na webu Blesk.cz vyšla zpráva o krádeži vozíku dívce trpící myotonickou dystrofií. Ta byla schopna pohybu pouze po kolenou, chůze u ní vůbec nepřipadala v úvahu. Její nohy měly zkrácené Achillovy šlachy.

  Pokud by vás o této problematice zajímalo více, můžete si přečíst odborný článek od pana doktora Mazance, který je v oboru neuromuskulárních onemocnění kapacitou.

  Tomáš zažil klinickou smrt. Zemřel na 70 minut, mluvil s mrtvými. Dnes žije normální život

  Jistě existuje řada dalších nemocí, které způsobují problémy s chůzí a autorka článku, která nemá zdravotnické vzdělání, o nich v životě neslyšela. Napište do komentářů, které znáte vy.  Nepřehlédněte