Vyplývá to z dat realitního serveru, který si všímá indexu dostupnosti bydlení v Česku. Index dostupnosti bydlení vyjadřuje, kolik procent činí měsíční splátka hypotéky z průměrného čistého měsíčního příjmu české domácnosti.
Dražší hypotéky i byty už pátým rokem snižují dostupnost bydlení zejména metropoli. Zatímco v roce 2017 při průměrné nabídkové ceně 2,66 milionu korun a hypoteční sazbě 2,44 % vynaložila průměrná česká domácnost na splátku hypotéky 39,7 % svých čistých příjmů, v závěru loňského roku to bylo při ceně 3,12 miliony korun a sazbě 3,10 % již 47,5 %, což je celorepublikový průměr.
V hlavním městě hodnota indexu dosahuje téměř 80 %. Ve většině zbývajících regionů, kde ceny nejsou zdaleka tak vysoké jako v Praze, se index dostupnosti bydlení drží pod 40 %. V Ústeckém kraji je jeho hodnota dokonce na 16 %.
(mim)



















