• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nejen důchodci jsou kořistí internetových podvodníků, zjistily to dvě ženy jižně od Prahy

  6.4.2022
  Jan Štoll

  Své o už o tom ví i třicátnice z Vestce a čtyřicátnice z Průhonic. Ženy chtěly na bazarovém portále prodat zboží. Místo toho přišly o nemalé peníze.

  Případy podvedených na internetu rostou jako houby po dešti. Podvodníci jsou přitom stále vynalézavější a jejich techniky propracovanější. „O tom se na vlastní kůži přesvědčila i 30letá a 43letá žena z Vestce a Průhonic. Na bazarovém portálu chtěly zboží prodat, místo toho, aby peníze vydělaly, byly okradeny podvodníkem,“ říká policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

  První ženě se ozvala zájemkyně vystupující pod falešným ženským jménem s tím, že má zájem o koupi nabízeného zboží v hodnotě 600 korun. Ta podvedené ženě poslala odkaz na internetové stránky, které na první pohled vypadaly jako stránky přepravní firmy, ale nebyly.

  „Na stránkách bylo po poškozené ženě, ač sama byla prodávající a ne kupující, vyžádáno vyplnění veškerých údajů z platební karty a údajů do internetového bankovnictví, které poškozená vyplnila. Místo výdělku přišla o 59 tisíc korun,“ dodává mluvčí. Peníze si pachatel z jejího účtu odčerpal ve 3 platbách.

  Příběh druhé nešťastnice je na vlas podobný. Na internetu prodávala lyžařskou soupravu v hodnotě 650 korun, kdy byla taktéž kontaktována podvodníkem. „Následně i jí přišel odkaz tvářící se jako stránky přepravní firmy. Žena zde vyplnila údaje do internetového bankovnictví, které potvrdila i PIN kódem. Následně si neznámý pachatel z účtu poškozené odčerpal 300 tisíc korun,“ popisuje Schneeweissová.

  Ženy se obrátily na policii, která případy vyšetřuje. „Zároveň zahájili úkony trestního řízení na neznámého pachatele pro přečin podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací,“ vypočítává mluvčí. V případě dopadení, hrozí pachateli dva až pět let vězení.  Nepřehlédněte