Největší katastrofa pražské paroplavby byla živnou půdou pro bulvár. Co se tehdy stalo?

19.5.2018
Soňa Brunnerová

Není Karlštejn jako Karlštejn. Jeden z nich v noci obchází krutá Bílá paní

Sedm minut před osmou ráno se v přístavišti u Palackého mostu ozval výbuch parního kotle, který se rozletěl na tři kusy. Loď se rozlomila a ihned se potopila pod hladinu řekly. Oběťmi se stali tři muži, pokladník Jaroslav Horáček, vinohradský zlatník Ignác Schreiber a jeho desetiletý syn. Dalších patnáct lidí utrpělo různě těžká zranění. Mohlo jich být mnohem více…

Parníky brázdí Vltavu už 150 let. Proč původně do Prahy vůbec nesměly?

Bylo štěstí, že chviličku před výbuchem z přístaviště vyjel parník Ferdinand směrem do Štěchovic, který byl plně obsazen. Proč se tak stalo, se nepodařilo zcela objasnit.

Už před 120 lety se neštěstí stalo živnou půdou pro bulvár, který to popisoval velice dramaticky. Neopomenul například, že „se z hladiny Vltavy ozval strašlivý křik, volání o pomoc a voda se zaplnila tonoucími“, uvádělo se také, že „děcko bylo vyhozeno do ohromné výše, dopadlo doprostřed Rašínova nábřeží“.

Loď byla vyzvednuta, následně opravena a poté sloužila další řádku let. Další parníky se stejným typem kotle dostaly časem nové kotle.

Zdroj: paroplavba.cz

FOTO: Parníky v Praze

Parníky v Praze - Parník PrahaParníky v Praze - ParníkParníky v Praze - ParníkParníky v Praze - ParníkParníky v Praze - Parník

 Nepřehlédněte