Několik demonstrantů protestovalo proti čínské politice

23.1.2022
Redakce

Asi desítka lidí z aktivistické skupiny Kaputin dnes protestovala před čínským velvyslanectvím v Praze proti pekingskému režimu. Mluvčí pražských policistů Jan Daněk řekl, že akce nebyla nahlášena, ale obešla se bez potíží, aktivisté si udělali fotografie a záhy se rozešli. Skupina v prohlášení vyzvala k bojkotu olympiády v Pekingu a čínských výrobků z důvodu postupu vůči menšině Ujgurů, politice vůči Tibetu, Hongkongu a Tchaj-wanu nebo vytváření systému totalitní kontroly nad obyvatelstvem.

Podle facebookové stránky skupiny aktivisté před ambasádu přivezli vanu s hlavicí čínského draka, ve které stála skulptura nahého čínského prezidenta Si Ťin-pchinga stojícího v krvi a držícího kormidlo. S odkazem na letošní pořádání zimních olympijských her v Pekingu protestující vyrobili také velké olympijské kruhy vytvořené z oprátek.

„Protestujeme proti tomu, že většina západních vlád, přestože si je vědoma krutosti čínského režimu, není ochotná bojkotovat zimní olympijské hry v Číně ani další sportovní či kulturní akce pořádané čínským režimem,“ uvedla skupina v prohlášení. Vyzvala také k bojkotu výrobků čínských firem, jako jsou mobilní telefony Huawei, ale i značek, které využívají čínské komponenty, například Apple.

„Speciálně vyzýváme k bojkotu světových módních značek, které využívají čínskou bavlnu, protože čínská bavlna (20 procent světové produkce) je z 85 procent česaná a zpracovávaná ujgurskými otroky,“ stojí v prohlášení. Čína čelí obviněním, že v Ujgurské autonomní oblasti na severozápadě země zřídila ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion menšinových Ujgurů. „Zejména zacházení s Ujgury je srovnatelné s historicky známými genocidami,“ uvedli aktivisté.

zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte