• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Nelamentujte, raději zlepšete svou finanční situaci

    3.2.2021

    Jako u všeho je i ve finančních záležitostech důležitá motivace. Poté, co jste si sepsali příjmy a průměrné výdaje, zkuste se zamyslet, jak co nejlépe vyrovnat svůj rozpočet vyrovnat tak, aby vám na účtu trvale zbývalo víc peněz.

    Porovnejte svoje přání a touhy z dlouhodobého a krátkodobého hlediska. Rádi byste si našetřili na dovolenou? Toužíte bydlet ve vlastním domě? Chcete dětem dopřát kvalitní (rovná se nákladné) studium, třeba i v zahraničí? A přitom teď prostě žijete od výplaty k výplatě nebo ještě hůř, utrácíte víc, než vyděláváte?

    Jednou z možností, jak rozpočet vyrovnat, je zvýšit příjem. Možná teď není nejvhodnější doba k žádosti o zvýšení platu, ale přiznejme si, že to není skoro nikdy. Také hledání nového zaměstnání je v koronavirové době obtížnější, ale určitě ne nemožné. Zamyslete se, jaké jsou možnosti přivýdělku. Máte-li odpovídající vzdělání, třeba technického typu nebo jste dobře jazykově vybavení, pak byste mohli doučovat: zejména teď, v době distanční výuky je spousta dětí, které v učivu „plavou“ a ne všichni rodiče jim dokážou pomoci. Jste zruční a umíte si vše opravit? Nebo si libujete v ručních pracích, umíte plést, šít, zašívat…? I takovou práci rádi zaplati ti, kteří tak šikovní jako vy nejsou, a vy byste mohli svůj běžný příjem zvýšit. Možná také máte volný pokoj nebo celé patro v rodinném domě – pronájmem byste své finanční situaci rozhodně prospěli.

    Jak ušetřit aneb Žijeme ekonomicky v roce 2021

    Druhou možností je snížení objemu utrácených peněz. Znovu se podívejte na běžné měsíční výdaje, které jste si sepsali, a zamyslete se nad jednotlivými položkami. Splácíte půjčky, hypotéky či leasing? Především si hlídejte, abyste je spláceli včas a nemuseli zbytečně platit víc za penále. A pak se poraďte, zda byste je nemohli refinancovat a tím ušetřit. Stejně tak byste mohli ušetřit i na poplatcích za vedení bankovního účtu. Najděte si nějaký srovnávač nabídek, pro začátek tak ušetříte hodně času.

    Když už jste u finančních produktů, zkontrolujte si také pojistky. Zamyslete se nad tím, jaké pojistky máte, a jestli jste díky nim dostatečně chránění proti všem nenadálým událostem. Jistě máte pojištěný dům či byt a auto, určitě je rozumné mít životní pojištění, a pokud máte domácího mazlíčka, zvažte, jestli by se vám nevyplatilo mít i jeho pojistku. Může vám to v budoucnosti ušetřit nenadálé výdaje, pokud třeba vás pes způsobí nějakou škodu, nebo s pojistkou uhradíte účty od veterináře. Také s nabídkou nejrůznějších pojištění, jejich výhod i nákladů vám pomohou internetové srovnávače.

    Velkým žroutem z rodinného rozpočtu jsou energie. Stejně jako u ostatních položek nejprve zkontrolujte ceny stávajícího dodavatele plynu a elektřiny. Pokud zjistíte, že jsou v porovnání s jinými příliš vysoké, není nic jednoduššího, než dodavatele změnit, na trhu jich dnes působí desítky.  Za vysoké účty ale nemohou jen ceny energiíale i my sami.

    Objevte triky, jak ušetřit za topení plynem

    Zkuste se na provoz své domácnosti podívat třeba očima své šetrné babičky, sami uvidíte chyby, kterých se dopouštíte, a které vás stojí peníze. Babička by vás jistě upozornila, že za sebou při odchodu z místnosti máte zhasínat. Také by možná častěji na lampách a lustrech utírala prach – ten totiž může pohlcovat až 20 procent světla. Poradila by vám, abyste vypnuli nebo aspoň stáhli topení, když na dlouhé hodiny odcházíte z bytu. Zeptala by se, proč nenosíte bačkory nebo aspoň teplé ponožky a proč si raději nevezmete svetr, místo abyste roztápěli radiátory na nejvyšší stupeň.  Také v kuchyni by občas babiččiny rady nebyly na škodu – nejspíš by zakryla hrnec pokličkou, aby se jeho obsah rychleji uvařil, a určitě by nenechávala zbytečně dlouho téct vodu.

    S moderními spotřebiči si ale budete muset poradit sami, tam by byla babička v koncích. Tak tedy – nenechávejte nabíječky zastrčené v zásuvkách. I když zrovna nic nedobíjejí, i tak spotřebovávají energii. Také spotřebiče jen uspané v pohotovostním režimu, ne opravdu vypnuté, jsou velkými žrouty elektřiny. Je šikovné spotřebiče napojit přes prodlužovací šňůru s vlastním vypínačem, a ten vypínat celý.

    Díky své důvěřivosti přišli o úspory

    V kuchyni pouštějte myčku, jen když je opravdu plná, a nádobí do ní pečlivě skládejte. Možná vás překvapí, že se ho tak do ní vejde mnohem víc. Naplánujte si vaření a pečení tak, abyste najednou mohli vařit na víc dní dopředu. A když už v troubě pečete kuře nebo kus vepřového, dokud je rozehřátá, tak tam potom strčte i koláč.

    Jako ve všem jednoduše začínejte i s financemi u sebe a ptejte se, co pro zlepšení situace můžete udělat vy. Ostatně, nikdo jiný to za vás určitě neudělá.



    Nepřehlédněte
    11.6.2025
    Zprávy

    Gretu poslali domů!