• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nelogický osud americké základny ve Vietnamu není vysvětlen dodnes

  21.1.2020
  Václav Pavlík
  Další fotky

  Především proto, že z ní byl dokonalý výhled na pohraniční část Ho Či Minovy stezky, kam bylo možné z této základny směřovat dělostřeleckou palbu. Severovietnamská armáda základnu už několikrát napadla ve snaze získat kontrolu nad silnicemi vedoucími na jih a východ. Zatím však úspěch neměla.

  O definitivním dobytí základny rozhodl severovietnamský generál Võ Nguyên Giap, který měl hlavní slovo ve vojenském vedení Severního Vietnamu. Do té doby nejrozsáhlejší severovietnamský útok začal nad ránem 21. ledna 1968 mohutným ostřelováním základny Khe Sahn a pokračoval nakonec obléháním trvajícím čtyři měsíce. Během něj se Severovietnamci snažili americkou základnu ovládnout nebo aspoň silně poničit.

  Fotografie, která otřásla světem. Hrůzy války ve Vietnamu v přímém přenosu

  Protože však Američané udrželi v provozu letiště, mohli pravidelně do obležené základny dodávat zásoby i vojáky. Používaly se k tomu letouny C-123B Provider, kterým stačilo k přistáni jen 430 metrů. „Vykopnutí“ nákladu z otevřených dveří při dojezdu a naložení raněných nesmělo trvat déle než 3 minuty. Když tento čas uplynul, letoun znovu vzlétl. Letouny C-130 Herkules zase dokázaly prolétnout nad základnou Khe Sanh ve výšce 1,8 metru. Přitom se z otevřených vrat nákladního prostoru vysunula tyč zakončená hákem, který se při průletu zachytil za lano natažené přes přistávací dráhu a tím se z letadla okamžitě vytáhla plošina s nákladem až 16 300 kg. Navíc se Američané mohli opřít o svou jednoznačnou vzdušnou převahu a brzy po útoku začalo masivní letecké bombardování severovietnamských výchozích pozic.

  LIFE, tedy Život. Americký časopis informoval především obrazem. Fotky vojáků padlých ve Vietnamu dojímají dodnes

  Na americkou základnu útočily celkem dvě severovietnamské divize (304. a 325.) o síle asi 17 tisíc mužů, které si vydobyly slávu v bitvě u Dien Bien Phu. Další severovietnamská divize se rozvinula severovýchodně od americké základny. Na obléhání Khe Sanhu tak bylo nasazeno více než 50 000 severovietnamských vojáků. Američané naproti tomu navýšili obranu základny z jednoho praporu na dva pluky, tj. na asi 6 tisíc mužů.

  Američané předpokládali, že dojde k masivnímu severovietnamskému útoku na základnu, ale to se nestalo. Několik útoků bylo provedeno jen na úrovni praporu, které námořní pěchota odrazila. Velitel základny si také vyžádal seismická a akustická čidla, která byla rozmístěna kolem základny a včas varovala před podezřelou aktivitu venku. Ukázala se jako velmi účinná, a tak výrazně přispěla k lepšímu zabezpečení základny. Ještě účinněji proti severovietnamské armádě a Vietkongu zasahovali ostřelovači námořní pěchoty. I když jejich oběťmi byli jen jednotlivci, a to nijak mnoho, mezi komunistickými vojáky se začal šířit strach.

  Ukončil válku ve Vietnamu a dostal za to Nobelovu cenu za mír. Brilantní a nedoceněný Henry Kissinger

  Patovou situaci nakonec rozsekla americká 1. aeromobilní divize, která 1. dubna 1968 zahájila operaci Pegasus a prolomila obklíčení základny zvenčí a vcelku bez odporu a bez boje vstoupili do Khe Sanhu 7. dubna. Do této operace bylo zapojeno asi 20 tisíc mužů – skoro polovina všech amerických bojových jednotek ve Vietnamu. Během operace Američané a jejich spojenci utrpěli ztráty 703 padlých, 2 642 raněných a 7 nezvěstných. Severovietnamské ztráty byly odhadovány na 5 000 mrtvých, 13 Vietnamců bylo zajato. Tím také Američané generálovi Giapovi a severokorejskému velení dokázali, že už není možné zopakovat způsob, jakým před časem dobyli francouzské postavení na Dien Bien Phu, kde Severovietnamcům radili sovětští a čínští poradci a kde severovietnamská armáda použila taktiku lidské vlny jako Sověti ve druhé světové válce, bez ohledu na ztráty. Francouzi v této bitvě prohráli také hlavně proto, že se jim zadřely nebo jim došly náboje.

  Po prolomení obklíčení Američané okamžitě zahájili operaci Scotland II – pronásledování vietnamských jednotek v oblasti. Přitom utrpěli skoro dvojnásobné ztráty, než v době obležení Khe Sanhu. Protože však po ofenzivě Tet bylo urychleno stahování amerických jednotek z Vietnamu, koncem června 1968 byla zahájena evakuace posádky Khe Sanh a 15. července 1968 základnu stejně nakonec ovládli vojáci Severního Vietnamu.

  Masakr v Mỹ Lai otřásl světovou veřejností. V historii války ve Vietnamu nemá obdoby

  Výsledek této bitvy je dodnes sporný, neboť vítězství si nárokují obě strany. Především není zcela jasné, jaký byl strategický záměr Severního Vietnamu, zda dobytí základny a otevření cesty na jih, odlákání pozornosti protivníka od chystané ofenzivy Tet, nebo jenom zajištění pohraniční oblasti před možným americkým útokem na Severní Vietnam. Zatímco americké velení zdůrazňovalo, že Vietnamcům se nepodařilo zopakovat jejich úspěch u Dien Bien Phu, pro vietnamskou stranu je rozhodující, že se podařilo odlákat významné americké síly od hlavního města Saigonu a že základna nakonec padla do jejích rukou.

  FOTO: Bitva o základnu Khe Sahn

  Bitva o základnu Khe Sahn - Ostřelovač námořní pěchoty na základně Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - 2d Lieutenant John Kaheny of H andS Company, 1st Battalion, 26th Marines (1967) – –Bitva o základnu Khe Sahn - 3-4 Marines memorial service at Khe Sanh Combat Base – –Bitva o základnu Khe Sahn - 2013, View E Route 66 – New Mexico Battle of Khe San Casualties Historic Marker – –Bitva o základnu Khe Sahn - Americká námořní pěchota během bitvy o Khe Sanh – wikipedie
  Další fotky
  Bitva o základnu Khe Sahn - An Army 175-mm M107 at Camp Carroll provides fire support for ground forces –Bitva o základnu Khe Sahn - Bunkr na základně Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Bunkr na základně Khe Sanh a hořící sklad pohoných hmot v pozadí – –Bitva o základnu Khe Sahn - Firepower Evidence – Marines stack mounds of expended 105mm casings after constant pounding of enemy forces at Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Hašení zasaženého letadla C-130 na základně Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Helikoptéra Boeing-Vertol Chinook v muzeu na základně Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Helikoptéra UH-1 Iroquois v muzeu na základně Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Helikoptéra UH-1 Iroquois v muzeu na základně Khe Sanh – 2 – –Bitva o základnu Khe Sahn - Lockheed C-130 Hercules na základně Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Letounu C-123B Provider stačilo k přistáni jen 430 metrů. Vysazení… – wikipedieBitva o základnu Khe Sahn - Mapa údolí Khe Sanh (1968) – –Bitva o základnu Khe Sahn - Muzeum na základě Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Muzeum na základně – –Bitva o základnu Khe Sahn - Obnovený bunkr na základně Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Obnovený bunkr na základně Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Operace Niagara – shazování senzorů – –Bitva o základnu Khe Sahn - Pal. Americká houfnice 105 mm – –Bitva o základnu Khe Sahn - Pěchota 1. aeromobilní divízie během operácie PegasusBitva o základnu Khe Sahn - Pohled na dopad bomb z B-52 ze základny Khe Sanh (1968) – –Bitva o základnu Khe Sahn - c F-4 Phantom – –Bitva o základnu Khe Sahn - Prezident Johnson nad modelem základny Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Příslušníci námořní pěchoty během bitvy a bombardování pozic severovietnamské armády – –Bitva o základnu Khe Sahn - Příslušník námořní pěchoty se holí na základně Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Shazování zásob na základnu pomocí padáků –Bitva o základnu Khe Sahn - Start vrtulníku ze základny – –Bitva o základnu Khe Sahn - Stíhačka Douglas A-4F Skyhawkútoči raketami na pozice severovietnamské armády – –Bitva o základnu Khe Sahn - This is a photo taken while standing on the old airstrip at Khe Sahn looking west. – –Bitva o základnu Khe Sahn - This view of 1-26 Headquarters was taken during the siege of Khe Sanh in 1968 – –Bitva o základnu Khe Sahn - View on the remaining parts of the airstrip at Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Vyložený náklad z C-130 Herkules na základně Khe Sanh – –Bitva o základnu Khe Sahn - Základna Khe Sanh – letiště během útoku (1968) – –Bitva o základnu Khe Sahn - Zničení nepřátelského bunkru na kótě 875 (1967) – –Bitva o základnu Khe Sahn - Zničený americký bunkr Womb – –Bitva o základnu Khe Sahn - Zničený C-130 na základně Khe Sanh

  Média v USA následně začala řešit otázku, proč vojáci v červenci základnu opustili, když ještě v lednu byla považovaná za strategicky důležitou. Velení armády na to odpovědělo, že nepřítel změnil svou taktiku a držení tak odlehlé základny už nebylo nutné.

  Možná ale měl na podivném osudu základny Khe Sanh svůj neblahý podíl prezident Johnson, který se rád a dosti vměšoval vojákům „do práce“, a to ne vždy úplně šťastně.

     Nepřehlédněte