Nemocnice v Plzeňském kraji nápor covidových pacientů zvládají, otevře se další očkovací místo

25.11.2021
Andrea Jančová

Nemocnice v Plzeňském kraji mají zatím dostatečné kapacity pro covidové pacienty, posílily ale intenzivní péči. Počty hospitalizovaných lidí s covidem by měly kulminovat v druhé polovině prosince. Podle odhadů by mělo zatížení nemocnic odpovídat zhruba dvoutřetinové zátěži z jarní vlny pandemie. Zaznělo to na jednání krizového štábu.

Plzeňský kraj kvůli platných vládním opatřením předpokládá další růst zájmu o očkování, ve spolupráci s EUC klinikou v Plzni proto vybuduje nové očkovací místo pro neregistrované, denně tam bude moci naočkovat 500 lidí. Epidemická situace v kraji se podle krajských hygieniků lineárně zhoršuje. Nejvíc nemocných je v dětských věkových skupinách do 14 let a od 15 do 19 let a poté ve věkové skupině od 55 do 64 let.

V nemocnicích v kraji bylo včera podle koordinátora lůžkové péče Jana Beneše 260 pacientů s onemocněním covid-19, z toho 53 v intenzivní péči a 22 na umělé plicní ventilaci. V kraji v průměru každý den přijmou nemocnice do standardní péče osm nových pacientů s koronavirem.

Ve všech nemocnicích vznikla oddělení pro covidové pacienty. Největší je v plzeňské Fakultní nemocnici, kde nyní leží 140 lidí, z toho 30 je v intenzivní péči. Převažují neočkovaní pacienti. V nemocnicích v Domažlicích a v Sušici už pomáhá zdravotníkům pět příslušníků armády.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte