Nepříjemná lupénka může potrápit. Nechce se ani věřit tomu, že se jí dá zbavit

Lupénka je velmi nepříjemné kožní onemocnění, při kterém se olupují částečky kůže. To pak samozřejmě není příliš vábné na pohled. Víte, jak se lupénky zbavit.

Než přistoupíte k samotné léčbě lupénky, je třeba pochopit, co ji vlastně způsobuje a proč ji máte právě vy. Lupénka nebo také psoriáza je kožní infekční nemoc, postihuje především kůži. Kromě kůže však může postihovat i nehty a klouby. Protože má často nevýrazné projevy, nemusí být hned správně diagnostikována. Jinak řečeno, není lehké přijít na to, že se váš problém jmenuje právě lupénka.

Česnek jako neuvěřitelný lék na akné. Pupínky zmizí do pár minut

Lupénka může být dědičná. Nejčastěji se u nemocného projeví mezi desátým a pětadvacátým rokem života, nebo pak později mezi třicátýmpátým a šedesátým rokem života. Nemoc se často vyskytuje opakovaně.

Jaké jsou vlastně příčiny?

Hlavní příčina lupénky není přesně známa, nicméně mají na ni nepříznivý vliv určité okolnosti, které hrají klíčovou roli. Jedním z takových vlivů je zmiňovaná dědičnost. Právě ta má na svědomí vznik lupénky až u 30 procent všech postižených touto kožní nemocí. Nelze podědit lupénku jako takovou, ale lze podědit náchylnost k ní.

Další možnou příčinou je porucha imunitního systému. Imunitní buňky nazvané T-lymfocyty migrují (přesouvají se) do bazálních vrstev kůže, kde spouštějí uvolňování zánětlivých látek (cytokiny). To podporuje následný vznik chronického zánětu v kůži. V důsledku zánětu v kůži pak dochází k nadměrné tvorbě nových kožních buněk a jejich olupování.

Akné jako vada na kráse. Známe nejlepší triky, díky kterým se ho opravdu zbavíte

Posledním podstatným vlivem je vnější prostředí a okolí nemocného. Prostředí samo sice nemůže lupénku způsobit, ale může urychlit její nástup. Negativní vlivy rizikové pro vznik lupénky jsou infekce, poranění, ve velké míře také stres. Souvislost mohou mít klimatické či hormonální vlivy.

V důsledku lupénky může vzniknout takzvaná revmatoidní artritida, kdy mohou být nejprve postiženy klouby a teprve později kůže. V kloubech se rozvíjí chronický zánět ať jednoho, či více kloubů. Zánět může vést až k deformaci kloubu. Lupénka však může postihnout i oblast vlasové části hlavy nebo genitálie.

Léčba lupénky existuje

Lupénku lze dnes již léčit několika různými metodami. Jednou z možností léčby je léčbou lokální. To znamená, že se léky aplikují přímo na postiženou oblast. Léky jsou v podobě gelů, mastí, nebo tělového mléka. Lokální léčbu lze použít v méně závažných případech lupénky. Výhodou je, že lék proniká do postiženého místa, nikoli do celého těla. Hlavní složkou lokálních léků je černouhelný dehet, kortikosteroidy nebo Kalcitriol, retinoidy, Antralin, Kalcipotrien a keratolytika a také hydratační přípravky.

Ekzém, lupénka či akné. Pro suchou kůži je podzim doslova utrpením

U těžších forem nemoci už je na místě použít systémovou léčbu. Ta je podávána v tabletách, či injekcích. Lék se dostane přes krevní oběh do celého těla. Hlavní nevýhodou však je velké množství možných nežádoucích účinků. K jejich maximálnímu zmírnění je proto vhodné kombinovat léky systémové s dalšími formami léčby. Jestliže lékař určí, že se máte léčit systémovými léky, budete muset pravidelně podstupovat krevní a jaterní testy. Nejpoužívanějšími systémovými léky jsou Metotrexát, Cyklosporin a Retinoidy.

Další moderní metodou je biologická léčba, kdy k léčbě slouží látky, které se podobají přirozeným molekulám, které se už v těle produkují. Tyto látky pak mohou podpořit imunitní systém a ukončit chronický zánět. Biologická léčba je nejlepší tehdy, když není ještě zánět rozjetý naplno. Hodí se proto v časné fázi lupénky. Podpůrnou léčbou může být i fototerapie, kdy do kůže proniká ozdravné sluneční záření. Jako doplněk pak lze vyzkoušet například sůl z Mrtvého moře nebo krémy obsahující Aloe Vera.

Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Včera, 08:25
Dnes by to asi sotva kdo řekl, že rybniční hospodaření může být životu nebezpečné až...
24.5.2020
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním...
24.5.2020
Dějiny televizní zábavy byly různé, k těm lepším pořadům, které Česká televize vysílala patří bezpochyby...
avokádo
24.5.2020
Přestože se avokádo nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou, řadíme ho mezi ovoce. Strom, který...
Reklama