(Ne)skutečná záměna dětí. Šokující příběh dvou českých rodin, který jim změnil život

7.1.2021
Jiřina Pouzarová

Chlapská ješitnost

Začalo to narážkami v jabloňovské hospodě. Nikolčinu otci Liboru Brožovi se štamgasti posmívali, že dítě není jeho. Vždyť se rodičům ani trochu nepodobá! Když se přidala i jeho matka, nechal si žárlivý Broža v březnu 2007 udělat test DNA a zjistilo se, že dítě skutečně není jeho. Partnerku obviňoval z nevěry. V říjnu si nechala udělat test i Jaroslava Trojanová. Místo potvrzení údajné nevěry však testy DNA odhalily šokující zprávu. Doma vychovávají cizí holčičku!

Pro manžele Jaroslavu a Jana Čermákovy z Přibyslavic byla zpráva bleskem z čistého nebe. I když dcerka Veronika nebyla podobná ani na jednoho z rodičů, neměli o ničem tušení.

Stravu miminek kontaminují mikroplasty z kojeneckých lahví

V prosinci 2007 se dívky vrátily ke svým biologickým rodičům. Zdravotní sestra přišla o místo a třebíčská nemocnice nabídla rodinám odškodné šest set tisíc korun (každé rodině tři sta tisíc). To  rodičům připadalo málo. Od nemocnice žádali odškodné dvanáct milionů.

Přelomový rozsudek

Verdikt brněnského krajského soudu je bezesporu prvním svého druhu v dějinách české justice.

„Odškodné, které nabízí třebíčská nemocnice, je neadekvátně nízké. Jde o neomluvitelné a trestuhodné pochybení,“ komentoval rozsudek soudce Michal Ryška. „Personál nemocnice špatně označil děti, nedbale prošetřil záměnu a protiprávně zasáhl do zdravotní dokumentace dětí. Následkem toho došlo k zásahu do práva na rodinný život.“

Co čtou naše děti?

Četli jsme opravdu více než naše děti. Jaké jsou oblíbené knihy a časopisy dnešní nejmladší generace

Třebíčská nemocnice musela zaplatit oběma rodinám dohromady přes tři miliony korun. Liboru Brožovi přiznal soud 350 tisíc, Jaroslavě Trojanové 700 tisíc a jejich dceři Nikole Veronice Brožové 150 tisíc korun. Jan Čermák dostal 800 tisíc, Jaroslava Čermáková jeden milion a dcera Veronika Nikola Čermáková 300 tisíc.

Proč dvojí metr?

„Pan Broža s paní Trojanovou zbytečně otáleli. Už v dubnu 2007, kdy panu Brožovi vyšly testy DNA a paní Trojanová se dušovala, že byla věrná, přišla na přetřes možnost záměny.  Paní Trojanová měla jíst na testy hned, nebo se obrátit na státní orgány s podezřením, že dítě není jejich. Namísto toho zbytečně dlouho řešili otázku věrnosti. Pro Čermákovy to bylo naopak jako blesk z čistého nebe, netušili, že vychovávají cizí dítě,“ vysvětlil Michal Ryška. „Navíc pan Broža s  paní Trojanovou případ medializovali. Za dvojí vystoupení v talkshow v německé televizi utržili dvakrát tisíc euro. Dalších 35 tisíc korun získali za vystoupení na Nově.“

Rozdíly v penězích přiznaných dětem odůvodnil soudce tím, že Veronika Nikola utrpěla větší újmu. Zatímco Nikolka žila v prvních měsících v harmonickém prostředí rodiny Čermákových, Verunka stejný čas strávila v prostředí, kde bujel konflikt kolem otcovství. Paní Trojanová se příliš upnula k dítěti, a když se Veronika vrátila ke svým biologickým rodičům, paradoxně nastaly problémy zase u nich.

10 důležitých fakt o kondomech, která nutně potřebujete vědět, ale stydíte se zeptat

Žádné peníze však rodičům nenahradí psychickou újmu, kterou jim výměna dětí v porodnici způsobila.

Dnes již čtrnáctileté dívky chodí do 8. třídy. Rodiny žijí 30 kilometrů od sebe a občas se navštěvují.

Mohlo se to stát komukoliv z nás?

Případem, který se před více než čtrnácti lety v Třebíči skutečně stal, se inspiroval producent Filip Bobiňski. Česká televize natočila televizní seriál Kukačky.  Premiéru prvního dílu uvidíte v pátek 8. ledna ve 20 hodin na ČT 1.Nepřehlédněte