Netradiční výstava představuje podzemní část louky, včetně breberek

8.4.2022
Jan Štoll

Až do 20. května bude v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd k vidění výstava Tajemný svět rostlinného podzemí. Navštívit ji lidé mohou ve všední dny od 10 do 18 hodin, a to zcela zdarma.

Srdcem expozice je šest metrů dlouhý a více než čtyři metry vysoký model podzemní části louky, který zapůjčilo muzeum v Plzni. „Jsou v něm kořeny, oddenky a půdní breberky 30x zvětšené oproti skutečnosti a představené pomocí plstěných modelů,“ říká Jitka Klimešová z Botanického ústavu Akademie věd ČR.

Pro barevné květy a krásné listy či plody lidé často nevidí, jaké bohatství schovávají rostliny pod zemí. „Myslím, že právě na modelu je dobře vidět, jak je pro nás důležité zviditelnit, co zůstává milovníkům rostlin obvykle skryto,“ dodává Klimešová. Expozice představí fotografie, kresby, akvarely či linoryty vědců Botanického ústavu, kteří skrytou polovinu rostlin zkoumají, ale i zvětšený model podzemní části krkonošské louky.

„Kresba je velmi důležitá pro dokumentaci toho, jak věci v přírodě vypadají, i dnes. Umožňuje totiž ukázat na zobrazeném objektu jen něco a nepodstatné ponechat stranou. Používám ji proto pro morfologické studie,“ říká Klimešová K vidění jsou i komiksy, které lidem přiblíží podzemní orgány rostlin i různé příhody z jejich života.

sto


Témata:

Nepřehlédněte