Neuměl dobře vyslovit ř, trochu koktal a toužil být kominíkem, přesto se Jiří Hrzán stal hercem. Bylo by mu 80

Narodil se 30. března 1939, pár dní po začátku temného údobí Protektorátu, jako nejmladší ze čtyř dětí známého táborského zahradníka (navrhoval zahradu pro dr. Edvarda Beneše).
Od mládí byl aktivním sportovcem, později hrál za fotbalový klub Amfora, tvořený herci, zpěváky a baviči.

Po maturitě na gymnáziu (1956) nebyl přijat na DAMU, úspěšný byl ale na námořní škole v polském Štětíně. Ale rozhodl se jinak, pro herectví. Jeho cesta k hraní začala v Divadle mladých v Táboře a tady si ho všiml E. F. Burian a pozval ho do nového divadelního Studia v Praze. Dobrým kamarádem a kolegou se mu tam stal herec Jiří Zahajský. Zde se také prvně setkal s hercem Vladimírem Menšíkem. Na DAMU byl přijat později a v roce 1961 absolvoval. Talent, píle a vůle jej dovedly na profesionální divadelní dráhu, i když to nebylo snadné – v mládí totiž neuměl dobře vyslovit „ř“ a ještě trpěl mírnou koktavostí.

Po studiu hrál ve Východočeském divadle v Pardubicích a v Semaforu, v září 1962 nastoupil vojenskou službu do Armádního uměleckého souboru, kde hrál s řadou svých kolegů z divadla, například Kodetem, Zahajským, Grossmanem a jinými. Tam se začal ještě více profilovat do své typické polohy. Tady se seznámil s Věrou Šmídovou, kterou si vzal za manželku v roce 1963, následujícího roku se mu narodila první dcera Barbora, dnes oblíbená herečka. Po čase se narodila i druhá dcera Tereza, dnes výtvarnice. Krátce působil také v Divadle Petra Bezruče v Ostravě.

Jozef Kroner je pro Slováky hercem XX. století. Dnes by měl 95 let

Když se v letech 1964–65 formovalo složení pražského Činoherního klubu, stal se Jiří Hrzán členem souboru, ve kterém uplatňoval pohybové předpoklady a fantazii klauna.

V prvním filmu si zahrál v roce 1960, výraznou roli dostal až ve filmu Svatba jako řemen (1967), kdy režisér Krejčík dobře využil naivně dětských rysů jeho tváře a z jeho řečového handicapu udělal přednost. Podobně tak i další režiséři dalších filmů – například. filmy: Pane, vy jste vdova, Slaměný klobouk (zde uplatnil i svoji atletickou průpravu), Drahé tety a já (v něm i zpíval) atd. Jeho nejlepší rolí ale byla postava Prcka ve filmu Jindřich Poláka Nebeští jezdci (1968).

V sedmdesátých letech dostal možnost si zahrát v dramatickém filmu Ivana Renče Hlídač (1970). Film byl uložen do trezoru. A poté následovaly komedie Homolka a tobolka (1972), Drahé tety a já (1974), Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) a také účinkoval v televizních seriálech Byl jednou jeden dům (1974) a Arabela (1979).

Mládí pomine, všecko pomine! Herec Vladimír Hrubý by se dnes dožil pětadevadesátky

Druhá polovina sedmdesátých let přinesla jeho pozvolný ústup. Husákovská normalizace se ho týkala tím, že z repertoáru divadla byly stahovány některé hry, v nichž vystupoval. Po incidentu, při němž spadl z římsy hotelu v Ostravě, mu v roce 1976 nebyla prodloužena smlouva v Činoherním klubu a byl bez angažmá.

S diváky se pak setkával už jen při televizních nebo zájezdových estrádách jako bavič i zpěvák, ale i zde plně odevzdával, co umí. Začal mít ale stále více problémů s životosprávou, alkoholem a sebekontrolou. Na samém konci 70. let ztvárnil ještě role ve filmech Blázni, vodníci a podvodníci a Prázdniny pro psa, ale při filmu Buldoci a třešně v polovině natáčení přišel osudný den.
Hrzán 22. září 1980 v noci v podskalské Ladově ulici číslo 7 spadl z výšky pátého patra, když riskantně šplhal po budově do bytu za přítelkyní. Zemřel – těžce zraněný – po dvou dnech 24. září 1980 v Praze ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí.
Je pochován v rodinné hrobce v Táboře.

Zdroje – Wikipedie; Josef „Tahit“ B.: Československá filmová databáze

FOTO: Jiří Hrzán

Jiří Hrzán - 1 čro severJiří Hrzán - 2 výchč div pard bohumila dolejšováJiří Hrzán - 3 fdbJiří Hrzán - 4 fdb (2)Jiří Hrzán - 5 čt++
Další fotky
Jiří Hrzán - 0 hlídač č t
Dnes, 13:40
Koňovití savci existují přibližně 55 milionů let. Za tuto dobu vytvořili více než deset druhů,...
Dnes, 10:20
Mnozí vydavatelé časopisů to vědí a vidí v tom klondike. Sázejí na ženskou potřebu vrby...
Dnes, 08:11
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 08:11
Baťova obchodní strategie je dnes už poměrně známá, výrobna obuvi, výstavba domů pro své zaměstnance,...
Včera, 14:20
Mrazivá noc počínající zimy pomalu končí. Krajina je dosud poseta mnoha tisíci ohníčků, u kterých...
Včera, 13:40
Lidé se pomalu ale jistě stěhují z měst na venkov. Někdo tam jde, protože chce...
Včera, 11:40
Jistě si všichni umíme představit, že období raného středověku nepatřilo právě k těm nejklidnějším. Nájezdy...
Včera, 11:11
O splavnění řeky Moravy se lidé snažili několik století, ovšem až v první polovině toho...
Včera, 06:40
Předvánoční pečení patří k době adventu stejně jako věnec se čtyřmi svíčkami. Krásně provoní byt vanilkou,...
1.12.2020
Jako by to snad nebyla ani architektura, ale jen pouhá hračka, stavebnice Lego. Mezi naprosto...
1.12.2020
Budoucnost práce budou určovat flexibilita a odolnost. Současná krize vyžaduje od firem, aby naslouchaly potřebám...
Reklama