Neuměl dobře vyslovit ř, trochu koktal a toužil být kominíkem, přesto se Jiří Hrzán stal hercem. Bylo by mu 80

1.4.2019
Fefík

Po maturitě na gymnáziu (1956) nebyl přijat na DAMU, úspěšný byl ale na námořní škole v polském Štětíně. Ale rozhodl se jinak, pro herectví. Jeho cesta k hraní začala v Divadle mladých v Táboře a tady si ho všiml E. F. Burian a pozval ho do nového divadelního Studia v Praze. Dobrým kamarádem a kolegou se mu tam stal herec Jiří Zahajský. Zde se také prvně setkal s hercem Vladimírem Menšíkem. Na DAMU byl přijat později a v roce 1961 absolvoval. Talent, píle a vůle jej dovedly na profesionální divadelní dráhu, i když to nebylo snadné – v mládí totiž neuměl dobře vyslovit „ř“ a ještě trpěl mírnou koktavostí.

Po studiu hrál ve Východočeském divadle v Pardubicích a v Semaforu, v září 1962 nastoupil vojenskou službu do Armádního uměleckého souboru, kde hrál s řadou svých kolegů z divadla, například Kodetem, Zahajským, Grossmanem a jinými. Tam se začal ještě více profilovat do své typické polohy. Tady se seznámil s Věrou Šmídovou, kterou si vzal za manželku v roce 1963, následujícího roku se mu narodila první dcera Barbora, dnes oblíbená herečka. Po čase se narodila i druhá dcera Tereza, dnes výtvarnice. Krátce působil také v Divadle Petra Bezruče v Ostravě.

Jozef Kroner je pro Slováky hercem XX. století. Dnes by měl 95 let

Když se v letech 1964–65 formovalo složení pražského Činoherního klubu, stal se Jiří Hrzán členem souboru, ve kterém uplatňoval pohybové předpoklady a fantazii klauna.

V prvním filmu si zahrál v roce 1960, výraznou roli dostal až ve filmu Svatba jako řemen (1967), kdy režisér Krejčík dobře využil naivně dětských rysů jeho tváře a z jeho řečového handicapu udělal přednost. Podobně tak i další režiséři dalších filmů – například. filmy: Pane, vy jste vdova, Slaměný klobouk (zde uplatnil i svoji atletickou průpravu), Drahé tety a já (v něm i zpíval) atd. Jeho nejlepší rolí ale byla postava Prcka ve filmu Jindřich Poláka Nebeští jezdci (1968).

V sedmdesátých letech dostal možnost si zahrát v dramatickém filmu Ivana Renče Hlídač (1970). Film byl uložen do trezoru. A poté následovaly komedie Homolka a tobolka (1972), Drahé tety a já (1974), Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) a také účinkoval v televizních seriálech Byl jednou jeden dům (1974) a Arabela (1979).

Mládí pomine, všecko pomine! Herec Vladimír Hrubý by se dnes dožil pětadevadesátky

Druhá polovina sedmdesátých let přinesla jeho pozvolný ústup. Husákovská normalizace se ho týkala tím, že z repertoáru divadla byly stahovány některé hry, v nichž vystupoval. Po incidentu, při němž spadl z římsy hotelu v Ostravě, mu v roce 1976 nebyla prodloužena smlouva v Činoherním klubu a byl bez angažmá.

S diváky se pak setkával už jen při televizních nebo zájezdových estrádách jako bavič i zpěvák, ale i zde plně odevzdával, co umí. Začal mít ale stále více problémů s životosprávou, alkoholem a sebekontrolou. Na samém konci 70. let ztvárnil ještě role ve filmech Blázni, vodníci a podvodníci a Prázdniny pro psa, ale při filmu Buldoci a třešně v polovině natáčení přišel osudný den.
Hrzán 22. září 1980 v noci v podskalské Ladově ulici číslo 7 spadl z výšky pátého patra, když riskantně šplhal po budově do bytu za přítelkyní. Zemřel – těžce zraněný – po dvou dnech 24. září 1980 v Praze ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí.
Je pochován v rodinné hrobce v Táboře.

Zdroje – Wikipedie; Josef „Tahit“ B.: Československá filmová databáze

FOTO: Jiří Hrzán

Jiří Hrzán - 1 čro severJiří Hrzán - 2 výchč div pard bohumila dolejšováJiří Hrzán - 3 fdbJiří Hrzán - 4 fdb (2)Jiří Hrzán - 5 čt++
Další fotky
Jiří Hrzán - 0 hlídač č t


Nepřehlédněte