Neúnavný hurikán Dalibor Janda sfoukne na dortu 65 svíček. Co ho vždycky dobije?

15.3.2018
Andrea Cerqueirová
Další fotky

Su holka z Moravy. My tam zpíváme dřív než mluvíme, říká herečka Iva Pazderková

Slavíte pětašedesátiny. Jak se cítíte?

Cítím se jako člověk v jednom vtipu, který padá z mrakodrapu a říká, že zatím to ještě jde.

Zatím ještě stoupáte…

Všichni padáme a nikdy nevíme, kdy dopadneme. Zatím je to průběžně podobné. Asi od padesáti se cítím stejně.

Na pondělí 19. března chystáte ke svému jubileu velký koncert v pražské Lucerně. V čem bude jiný?

Těžko mohu říct, který koncert byl nebo bude nejlepší. Lucerna je vždycky plná očekávání, že to bude trochu něco jiného, slavnostnějšího. Tím, že to je koncert k pětašedesátinám, cítím, že bych ho měl oživit, udělat zajímavější. Za sebou mám plno koncertů, které jsme dělali ve sportovních halách, na stadionech, takže pro mě je to běžný koncert, i když hosté a všichni kolem to berou hrozně vážně. O mně je známo, že moc nezkouším. Zazpívám si dvě tři písničky předtím, než přijdou lidi. Přehršle zkoušení nevede k ničemu dobrému, vždy se tam něco rozpitvá, začne se přemýšlet o tom, že by mělo být něco jinak…

Lucerna zažije velký třesk. Dalibor Janda oslaví své pětašedesátiny koncertem

Prožíváte každý koncert tak, jako by byl premiérový?

Je to vždycky o lidech. Když při první druhé písničce vylítnou, nabíjí mě. Můžete mít za sebou tisíce koncertů a pak při dalším zjistíte, že hodně záleží na tom, jakou mají lidi zrovna náladu, jaké je počasí, i třeba na tom, zda se něco událo ve světě nebo u nás. Někdy trvá, než se rozjedou, někdy ne.

Ale na hity se většinou rozjedou všichni, ne?

Z 99 procent ano. Když přijdou lidi přímo na mě, je to super. Když si mě objedná nějaká firma, tak mě třeba má rád majitel či lidi kolem, pozvou tam ale i další, kteří mohou dávat přednost vážné hudbě, co já vím. Někteří pak křepčí, baví se, někteří jen tak sedí. Potěší mě ale, když za mnou někdo přijde a říká: „Pane Jando, poslouchám vážnou hudbu, ale dneska jste mě dostal, bylo to skvělé.“

Máte vzpomínkový rok. Vzpomínáte rád, nebo radši jedete dál?

I v jubilejním roce jedeme dál, ale samozřejmě vzpomínkový je. Lidi očekávají, že se bude vzpomínat, takže i na koncertě bude průřez roky, jak šly za sebou, budou tam i fotky, videoklipy. Z 80 procent tam budou písničky, na které lidi čekají, nemohu vynechat Kličkovanou, Žít jako kaskadér nebo Hurikána.

Živoucí legenda Hana Zagorová. Kolik nazpívala písní a bez čeho nemůže žít?

Hosté koncertu, například Martin France, budou zpívat vlastní repertoár, nikoli vaše písničky. Říkal jste, že to tak máte radši. Proč?

Vlastní repertoár mají zažitý, také jsem nedávno na koncertě Hanky Zagorové zpíval svoje písničky. Moji fanoušci to pak moc hodnotí. Něco jiného je, když někdo vaši písničku zazpívá úplně jinak, něčím ji ozvláštní. Nechci své hosty dopředu prozrazovat, ale bude tam například jedno trio, které dělá vážnou hudbu. Mé písničky mají nazkoušené v trojhlase, je to moc pěkné, ti tam moji písničku zazpívají.

Chystáte i turné, které skončí, tuším, v Bratislavě. Na Slovensku vystupujete často. Jak vás Slováci berou?

Ano, v březnu začínáme v Lucerně, v prosinci končíme v Bratislavě. Hosté budou jiní, projekce bude všude stejná. Co se týče Slovenska, hodně se to změnilo. Když jsme tam jezdili v 90. letech, říkali, jak na nás Čechy doplácejí, tedy kromě východního Slovenska, tam to bylo v pohodě. Kolem roku 2000 se to otevřelo, od té doby je to bezvadné.

V 90. letech byla jiná atmosféra i v Česku…

Všichni čekali na zázrak, že po revoluci přijdou správné písničky, seriály, filmy. Bohužel, jak říkala Jiřina Jirásková v jednom pořadu, zázrak se až tak nekonal. Dnes jezdíme desítky a stovky koncertů. Asi jsme tu muziku tak špatně nedělali, melodie je jen jedna.

Petra Černocká prozradí tajemství Saxany. Kdo prosadil slavnou píseň?

Chytlavé melodie vás napadají pořád, což je vidět na nové tvorbě.

To má člověk shůry dáno. Nejsem virtuóz, napadají mě ale melodie. Když ji mám v hlavě, nazpívám si ji bez hudebního nástroje, pak ji teprve dolaďuju, přikládám akordy a aranžuju. Nápady mám, jen přemýšlím, jestli má ještě smysl dělat nové písničky, protože těch známých mám tolik, že stejně za mnou po koncertě vždycky někdo přijde, že jsem nějakou nezazpíval. Vždycky zařadím i dvě tři písničky z nové desky, to je ale hranice, lidi chtějí slyšet hlavně ty staré.

Jaké to je mít hitů víc, než se vejde do koncertního programu?

Dcera Jiřinka (zpěvačka Jiřina Anna Jandová – pozn. red.), která bude také hostem turné, mi vždycky říká, že by mi stačilo, kdybych vzal pod paží svou první desku Hurikán a udělal koncert. Já však jedu pořád dál. Novou desku Někde v zemi nad Zemí jsem vydal po pěti letech a nyní k jubileu vyjde výběrovka. Bude tam i jeden bonus, jinak zaranžovaná starší písnička Velký flám, která v 90. letech zapadla, rád bych ji oživil.

Pocházíte z Moravy a už léta žijete v Třeboradicích. Jaké bylo zvyknout si?

Napřed jsem si čtyři roky zvykal na ubytovnu na ruzyňském letišti, kde jsem bydlel, když jsem přijel do Prahy. Do centra jsem se moc nedostal, pracoval jsem na starém letišti, kontrolovali jsme dráhy před startem letadlem, když sněžilo, dráhy jsme uklízeli, když byla mlha, leželi jsme na kavalci a čekali. Bylo to dobře placené, takže jsem si pořídil aparaturu. Potom jsme koupili byt na Letné, to už jsem si na Prahu zvykal. Pak jsme koupili domek na okraji Prahy, objeli jsme asi dvacet míst, včetně Jenče, kde stojí vila, kterou nechal postavit Masaryk – prý pro svou milenku (smích). Hledali jsme, hledali…

Musíte milovat místo, kde zrovna žijete – jinak se zblázníte, říká Lucie Vondráčková

… až jste našli Třeboradice…

U kostelíka v Třeboradicích se nám to zdálo romantické. Byť domek potřeboval úpravy, líbil se mi velký pozemek. Hned jsem věděl, že tam udělám jezírka, v nich budou rybičky, mám tam sochy, kameny, vytvářím moravské arboretum z kytek, vysázel jsem keře, kam lítají desítky motýlů, které jsem dřív sbíral, sedím na lavičce a pozoruju je. Nabírám tím sílu na koncerty, kterých mám tak pět šest do měsíce, aby mě to bavilo a těšil jsem se.

Na zahradě máte i sochy různých panovníků. Které například?

Rád zjišťuju zajímavosti o české, rakousko-uherské či evropské historii. Mám tunové sochy, například Ferdinanda I., Rudolfa II. nebo Karla IV., 300kilové, například Františka Josefa I., i miniatury. Je to asi 90 procent panovníků, kteří nám kdy vládli. Sháním i staré knížky, zajímají mě obličeje, styl oblékání, účesy. Podle toho poznám různé panovníky i dobu, ze které jsou různé obrazy nebo sošky, poznám i rozdíl padesáti šedesáti let. Občas mi volají ze starožitností, abych jim poradil – historici znají podrobnosti kolem císaře, nepoznají ale mnohdy, jak v průběhu života vypadal.

Říkáte, že největší Čech je Švejk. Jeho sochu máte?

Nemám, ale mám ji v merku – jak sedí na lavičce a v ruce drží pejska.

Proč byl podle vás největším Čechem?

Je v něm skryto tajemství povahy českého člověka. Ač jsme nějaký čas samostatní, nebo nejsme, pořád rebelujeme.

FOTO: Dalibor Janda

Dalibor Janda - Dalibor JandaDalibor Janda - Dalibor Janda na své zahradě v Třeboradicích 2 – fotoDalibor Janda - Dalibor JandaDalibor Janda - Dalibor Janda na své zahradě v Třeboradicích 1 – fotoDalibor Janda - Dalibor Janda
Další fotky
Dalibor Janda - Dalibor JandaDalibor Janda - Dalibor Janda s Jiřinou Annou Jandovou zpívají Pátý perný den na tiskové konferenci ke koncertu – foto ACDalibor Janda - Dalibor Janda – Martin France a Jiřina Anna Jandová na tiskové konferenci – foto ACDalibor Janda - Dort k pětašedesátinám Dalibora Jandy – při avízu na koncert – foto ACDalibor Janda - Dalibor JandaDalibor Janda - Jiřina Anna Jandová – foto archiv J. A. Jandové

Dalibor Janda (*21. března 1953 v Drahotuších u Hranic)
Český zpěvák, hudební skladatel a textař, trojnásobný Zlatý slavík (1986–1988).
Vydal řadu alb a získal mnohá ocenění. Má nespočet hitů: Hurikán, Všechno na Mars, Hráli jsme kličkovanou, Kde jsi? a další.
Žije v pražských Třeboradicích, je ženatý, jeho dcera Jiřina Anna Jandová je také zpěvačka, hudební skladatelka a textařka.

 Nepřehlédněte