Neuvěřitelná alergie na slunce způsobuje pupínky. Dá se s tím vůbec něco dělat?

Alergie na silné sluneční záření není výsadou letních měsíců a aktivit s nimi spojených. Kvůli brzkému nástupu letních rázu počasí se objevuje již nyní. Pokud patříte mezi ty, kteří již slunečním paprskům neodolali a místo kýženého bronzu a místo toho vám po těle vyskákaly protivné červené svědivé pupínky, tak je úplně jasné, že máte také alergii na slunce nebo dermatózu. Co s tím?

Pampelišky pomohou v boji proti rakovině. Známe 10 důvodů, proč je milovat

V čem se liší sluneční dermatóza a alergie?

Při polymorfní světelné dermatóze nejde přímo o alergii, kdy se v těle tvoří nadměrné množství protilátek, které při vniknutí alergenu do těla vyvolají obrannou reakci. V případě dermatózy však v těle vznikají jiné látky, které působením slunečního záření vyvolávají u citlivějších lidí změny pokožky podobné alergické reakci. V České republice trpí těmito obtížemi 10-20 % populace, nejčastěji jsou postiženy mladé ženy ve věku 20-30 let.

Kopřiva je královnou bylinek. Pomáhá při chudokrevnosti i vypadávání vlasů. Natrháte si ji?

Typické projevy

U citlivých lidí se několik hodin či dnů po vystavení pokožky intenzivnímu slunečnímu záření objeví na kůži reakce v podobě zarudlých, svědivých puchýřků, pupínků či vřídků. Podle rozmanitosti jevů, které se na pokožce objevují, je tato nemoc označována jako mnohotvárná (polymorfní). Kožní projevy se vyskytují na místech, která byla vystavena přímo slunečnímu záření. Nejčastěji se tedy objeví v okolí dekoltu, na ramenou, na pažích, méně často v obličeji.

Jak si přičarovat lásku, zdraví nebo peníze, to naše babičky dobře věděly. Vyrobte si kouzelný škapulíř

Co způsobuje dermatózu?

Důvod vzniku těchto projevů není zcela znám. Předpokládá se, že asi u 70-80 % postižených způsobuje tyto problémy dlouhovlnné sluneční UV-A záření. Tento druh záření má pravděpodobně značný podíl na vzniku sloučenin kyslíku (tzv. volných radikálů) v tkáních.

Tyto kyslíkové volné radikály jsou vlastně agresivní molekuly, které dorážejí na buňky a pravděpodobně hrají důležitou roli při vzniku onemocnění. Zarudnutí a svědění kůže způsobuje pravděpodobně látka histamin – stejně jako při alergických reakcích. Histamin se ve tkáni uvolní zřejmě v důsledku podráždění volnými radikály.

Alergie na vodu, jídlo, nebo sluneční svit. Neuvěřitelné alergie vás mohou zabít

Jak předcházet a bránit vzniku dermatózy?

Pokud se u vás již tato reakce na sluneční záření objevila, můžete se pokusit její projevy zmírnit. Jednou z metod je „UV otužování“, kdy je kůže pacienta před letní sezonou postupně vystavována UV záření. Tato metoda musí být prováděna po odborné konzultaci s lékařem. Dále se jako velmi prospěšné prokázalo užívání přípravků chránících kůži jako například beta-karoten, vitamin E nebo selen.

Rovněž je dobré používat ochranné krémy obsahující látky proti volným radikálům a látky blokující UV záření. Při projevu alergické reakce pokožky lékař předepíše používání antihistaminika a na postižená místa vhodné zásypy nebo tekuté pudry. U nejzávažnějších případů pak přijdou ke slovu kortikoidy.

FOTO: Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření

Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 1Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 2Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 3Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 4Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 5
Další fotky
Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 6

 

 

Včera, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Včera, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Včera, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Včera, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Včera, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
25.5.2020
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
25.5.2020
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
25.5.2020
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
25.5.2020
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama