• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nevyšly peníze na dovolenou? Půjčky mohou pomoci, rozhodně ale nejsou řešením

  18.6.2018
  Renáta Šťastná
  Další fotky

  Stane se, že i při nejlepší vůli nevyjdeme s financemi. To je problém hlavně před dovolenou. Jak to vyřešit, když se děti tak těší, že si v létě zablbnou?

  Exekuce jsou problém v Praze i středních Čechách. Dluhy tu splácí kolem 9 % lidí

  Půjčit si? Proč ano?

  Můžeme si půjčit si u různých společností. To je dnes poměrně běžné a snadno dostupné řešení. Musíme si ale dobře promyslet, jestli budeme mít na řádné splácení v dohodnutém termínu a odpovídající výši. To už totiž bývá složitější. Jakmile se dluh vymkne kontrole a neschopnost splácet řešíme dalšími půjčkami, jsme na nejlepší cestě do dluhové pasti.

  Nejvíc domácností finanční „ztopí“ neočekávané výdaje. Drahé jsou dovolené, léky a zubaři

  Exekuce? Proboha, jen to ne!

  V Česku dramaticky přibývá počet dlužníků. Podle údajů Exekutorské komory má asi tři sta osmdesát tisíc lidí čtyři a více exekucí a přibližně sto dvacet tisíc dlužníků jich má dokonce více než deset. Na počátku dluhových problémů byl přitom v mnoha případech pouze nízký dluh. Problém nastal v okamžiku, kdy se dlužníci svou situaci pokoušeli vyřešit čerpáním dalších půjček, aby měli na splácení těch předchozích. Často si půjčili za ještě horších podmínek a narostly jim nové a nové sankce.

  Sloučit více exekucí do jedné? Exekuce trápí i Prahu a střední Čechy

  Půjčovat si chytře

  Před každou půjčkou si nechme čas na důkladné zvážení. Než se pro ni rozhodneme, musíme pečlivě zvážit, zda ji vůbec potřebujeme. Je to, co si chceme za získané peníze pořídit, opravdu nezbytné? Nestálo by za úvahu našetřit na tento výdaj z vlastních zdrojů? V létě to platí zejména o půjčování na nákup dovolené. Pokud jsme přesvědčení, že se bez peněz teď a tady neobejdeme, stanovme si výši splátek a délku splácení tak, abychom byli vždy schopni svému závazku dostát. A to i v případě, kdy dojde ke snížení či dočasnému výpadku příjmů.

  Smutná statistika. Každá pátá domácnost v Česku má nějaký typ úvěru

  Na co dát pozor?

  Ve smluvních podmínkách bývají uvedena ujednání o skrytých poplatcích, které nás mohou přivést na mizinu. Je třeba dát pozor na pasáže o plnění informačních povinností. Pokud třeba neoznámíme změnu kontaktních údajů nebo ve sjednané lhůtě nedoložíme potřebné dokumenty, mohou přijít nemalé sankce. Můžeme se dostat do situace, kdy nejsme schopni pravidelnou splátku uhradit. Nemůžeme ale spoléhat na to, že nad tím věřitel mávne rukou. Aktivně se snažme předcházet prodlení, především pak sankcím.

  FOTO: Nemáme peníze na dovolenou

  Nemáme peníze na dovolenou - půjčka_1Nemáme peníze na dovolenou - půjčka_2Nemáme peníze na dovolenou - půjčka_3Nemáme peníze na dovolenou - půjčka_4Nemáme peníze na dovolenou - půjčka_5
  Další fotky
  Nemáme peníze na dovolenou - půjčka_6Nemáme peníze na dovolenou - půjčka_7Nemáme peníze na dovolenou - půjčka_8Nemáme peníze na dovolenou - půjčka_9

  Nejlepší tedy je, i když se to bez toho někdy neobejde, si nepůjčovat vůbec. V případě dovolené to můžeme řešit třeba pobytem v kempu místo u moře. Krásných míst je u nás dost a úroveň kempů je rok od roku lepší. Tak proč se neuskromnit a výjimečně neslevit od nadstandardních požadavků? Koneckonců bychom si tu dovču v zahraniční destinaci (s vědomím, že nás čeká splácení nemalých částek) stejně moc neužili.  Nepřehlédněte