Sebevědomí nebo sebedůvěra jsou dokola omílané pojmy. Lidi s nízkým sebevědomím samozřejmě nejvíc zajímá, jak si jej rychle zvýšit, ať to stojí, co to stojí. Jenomže on žádný jednoduchý návod, který by člověk dodržoval krok za krokem, bohužel není. Každý člověk totiž má sebevědomí snížené z jiných příčin. Proto je dobré vědět, jak sebevědomí charakterizujeme a kde se v nás vůbec vzalo.
Sebevědomí se začalo utvářet už od našeho prvního procitnutí na svět a v závislosti na tom, v jakém prostředí jsme vyrůstali a s jakou genetickou výbavou. Sebedůvěra se utvářela zhruba do deseti až dvanácti let věku, dle toho, kdy nastoupila puberta.
Co je to sebedůvěra?
Jde o povahový rys člověka, který si cení sebe sama, čili jde o určité uvědomění si sebe sama, proto najdeme kořeny jeho utváření už v dětství. Člověk dává svoje sebevědomí najevo svým chováním a vystupováním. Podle toho lze poznat, zda má člověk sebevědomí nízké, střední (zdravé), či vysoké. Lze jej charakterizovat také jako mínění o sobě, postoj k sobě.
Když je sebevědomí sníženo, bývá to velmi často provázáno s depresí a úzkostí, s poruchami příjmu potravy. Často je spojeno také se zneužíváním drog, sebepoškozováním nebo s pokusy o sebevraždu. Dále s rizikovým chováním jako je třeba promiskuita. Nízké sebevědomí je velmi často spojeno s nízkou hladinou neurotransmiteru serotoninu.
Dle evoluční psychologie jeho hladinu zvyšuje například každý dosažený osobní úspěch – spolu s ním se pak zvyšuje také sebevědomí. Jenže co když se úspěch nedostavuje, anebo jej nejsme schopni právě kvůli zmiňovaným depresím? Výkyvy neurotransmiteru serotoninu mohou hrát klíčovou úlohu při tom, jak velké sebevědomí máme. Vysoká hladina serotoninu je spojena s vysokým, jeho nízká hladina pak s nízkým sebevědomím a také sociálním postavením.
K čemu všemu nízká hladina serotoninu vede? Podrážděnost, agresivní, násilné až sebevražedné myšlenky. Impulzivní, či nekontrolované jednání. Dle expertů je však nízké sebevědomí až z 82 procent podmíněno geneticky. O zbytek se může postarat nedostatečná výchova ze strany rodičů a šikana – snižování hodnoty dítěte a jeho sebedůvěry, aby si šikanátor sebedůvěru na úkor slabšího jedince zvýšil.