• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nové formy zaměstnávání se hojně využívají

  25.7.2019
  Andrea Cerqueirová

  „Sice mě při pohledu do diáře leckdy děsí, že za šest měsíců tam mám prázdno, ale ono se to zatím vždycky zase zaplnilo…“ V rámci focus group se zaměstnanými v nových formách zaměstnávání to uvedla lektorka osobního rozvoje Michaela, která spadá pod mobilní práci.

  Při setkání s novináři ji citovala jedna z autorek výzkumu nových forem zaměstnávání Soňa Veverková, která publikaci, vydanou Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí, napsala společně s Renatou Kyzlinkovou a Petrem Pojarem. Text vychází z devíti definovaných forem zaměstnávání dle Evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek: sdílení zaměstnanců, sdílení pracovního místa, dočasné řízení, příležitostná práce, mobilní práce, práce založená na poukázkách, portfoliová práce, skupinové zaměstnání a zaměstnání založené na spolupráci.

  Postavení žen na trhu práce mění nové technologie

  Podle výzkumu asi každý v ČR zaměstnaný člověk má zkušenost s prací na dálku či z domova, přibližně každý sedmý sdílel pracovní místo s někým jiným, přes platformy už pracovalo více než sedm procent lidí. Do výzkumu se zapojilo 1401 zaměstnaných lidí ve věku 18 až 65 let, z toho 853 bylo zaměstnanců a 548 OSVČ. Publikace spatřila světlo světa v rámci mezinárodního projektu Industriální vztahy a jejich reakce na nové formy zaměstnávání, podpořeného Evropskou komisí.

  Nutná je sebedisciplína

  Nové formy zaměstnávání se nezřídka uplatňují například v IT sektoru nebo ve vědě a výzkumu, nemohou být využívané třeba ve zdravotnictví, školství, průmyslové výrobě nebo směnném provozu. Malé firmy jsou k těmto formám vstřícnější než velké, které je často berou jako benefit. „Snažím se jim (zaměstnancům) vyjít vstříc, co se týče uspořádání pracovní doby a home office – chci jim tím kompenzovat fakt, že prostě nedostávají stravenky a podobné benefity jako někde v korporátu…,“ citovala Veverková majitele a jednatele malé IT firmy.

  Nebaví vás vaše práce? Máme několik tipů, jak si práci zpříjemnit

  Lidé, kteří na některou z těchto forem zaměstnávání pracují, uvádějí jako pozitivum například flexibilitu. Je však třeba mít i sebedisciplínu. „Pro mě je flexibilita obecně výhodou, ale některé věci jsem se musel naučit. Stávalo se mi, že jsem byl ve tři hodiny odpoledne ještě v pyžamu, že snídám v jedenáct dopoledne a že jsem si třeba ještě nečistil zuby. Takže jsem si vytvořil řád. Až potom se to teprve srovnalo. A mám kolegy, kteří by mohli mít home office, ale jsou raději v kanceláři,“ citovala Veverková Bussines Access Managera Viktora, který 90 procent práce odvádí z domova. Autoři výzkumu upozornili, že nové formy zaměstnávání mohou být problém v období krize.


  Témata:

  Nepřehlédněte