• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Nové formy zaměstnávání se hojně využívají

    „Sice mě při pohledu do diáře leckdy děsí, že za šest měsíců tam mám prázdno, ale ono se to zatím vždycky zase zaplnilo…“ V rámci focus group se zaměstnanými v nových formách zaměstnávání to uvedla lektorka osobního rozvoje Michaela, která spadá pod mobilní práci.

    Při setkání s novináři ji citovala jedna z autorek výzkumu nových forem zaměstnávání Soňa Veverková, která publikaci, vydanou Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí, napsala společně s Renatou Kyzlinkovou a Petrem Pojarem. Text vychází z devíti definovaných forem zaměstnávání dle Evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek: sdílení zaměstnanců, sdílení pracovního místa, dočasné řízení, příležitostná práce, mobilní práce, práce založená na poukázkách, portfoliová práce, skupinové zaměstnání a zaměstnání založené na spolupráci.

    Postavení žen na trhu práce mění nové technologie

    Podle výzkumu asi každý v ČR zaměstnaný člověk má zkušenost s prací na dálku či z domova, přibližně každý sedmý sdílel pracovní místo s někým jiným, přes platformy už pracovalo více než sedm procent lidí. Do výzkumu se zapojilo 1401 zaměstnaných lidí ve věku 18 až 65 let, z toho 853 bylo zaměstnanců a 548 OSVČ. Publikace spatřila světlo světa v rámci mezinárodního projektu Industriální vztahy a jejich reakce na nové formy zaměstnávání, podpořeného Evropskou komisí.

    Nutná je sebedisciplína

    Nové formy zaměstnávání se nezřídka uplatňují například v IT sektoru nebo ve vědě a výzkumu, nemohou být využívané třeba ve zdravotnictví, školství, průmyslové výrobě nebo směnném provozu. Malé firmy jsou k těmto formám vstřícnější než velké, které je často berou jako benefit. „Snažím se jim (zaměstnancům) vyjít vstříc, co se týče uspořádání pracovní doby a home office – chci jim tím kompenzovat fakt, že prostě nedostávají stravenky a podobné benefity jako někde v korporátu…,“ citovala Veverková majitele a jednatele malé IT firmy.

    Nebaví vás vaše práce? Máme několik tipů, jak si práci zpříjemnit

    Lidé, kteří na některou z těchto forem zaměstnávání pracují, uvádějí jako pozitivum například flexibilitu. Je však třeba mít i sebedisciplínu. „Pro mě je flexibilita obecně výhodou, ale některé věci jsem se musel naučit. Stávalo se mi, že jsem byl ve tři hodiny odpoledne ještě v pyžamu, že snídám v jedenáct dopoledne a že jsem si třeba ještě nečistil zuby. Takže jsem si vytvořil řád. Až potom se to teprve srovnalo. A mám kolegy, kteří by mohli mít home office, ale jsou raději v kanceláři,“ citovala Veverková Bussines Access Managera Viktora, který 90 procent práce odvádí z domova. Autoři výzkumu upozornili, že nové formy zaměstnávání mohou být problém v období krize.


    Témata:

    Nepřehlédněte