Nymfomanka z Hollywoodu. Kariéra Vivien stoupala strmě vzhůru

Veřejnost ji vybrala jako nejkrásnější ženu Velké Británie všech dob, v prestižním žebříčku předstihla nejen princeznu Dianu, ale také Catherinu Zeta-Jones. A nic na tom nemění skutečnost, že už je přes 50 let po smrti. Vivien Leigh, herečka a držitelka dvou Oscarů, manželka legendárního herce Laurence Oliviera, však nepřitahovala pozornost pouze svou krásou, ale také značně podivným chováním. Její psychická porucha se projevovala jako nekontrolovatelná hypersexualita, která ji vedla třeba k tomu, že provozovala sex s neznámými muži v londýnských parcích.

Talentovaná kráska z Dárdžilingu

Vivien Mary Leigh se narodila v roce 1913 v Britské Indii. Již v 6 letech ale její dětství skončilo, neboť ji rodiče poslali do internátní školy v Anglii a svou matku neviděla dlouhé dva roky. Možná už právě zde leží zárodky jejích psychických problémů, které se objevily později v dospělosti. Vivien vyrostla do krásy a začala studovat herectví. Brzy dostala první divadelní příležitost a nebylo jí ještě ani 22 let a už o její kráse mluvil celý londýnský divadelní svět.

Srdce je věčně hladovějící dravec. Brigitte Bardot o mužích a lásce

Hvězda září v Hollywoodu

V té době se také setkala s tehdy ženatým Laurencem Olivierem, ale Vivien, sama vdaná, si usmyslela, že ho získá pro sebe. Brzy s ním navázala milenecký vztah a později se vzali. Její kariéra stoupala dál strmě vzhůru. V Británii byla sice již velmi známá, ale Hollywood ji objevil až díky její roli v legendárním snímku Jih proti Severu, za niž získala v roce 1940 prvního Oscara a stala se světovou hvězdou.

Svůj talent utopila v řece. Smutný osud velké spisovatelky

Jenže pak Vivien zasáhla vážná životní nehoda – při natáčení dalšího slavného snímku Caesar a Kleopatra těhotná herečka nešťastně upadla a potratila. Stresující zážitek nastartoval její maniodepresivní poruchu, jíž trpěla až do konce života. Fáze manického šílenství se u ní střídaly s těžkými depresemi, kdy pomýšlela na sebevraždu. V roce 1952 ještě jednou získala Oscara za snímek Tramvaj do stanice Touha a její ztvárnění partnerky Marlona Branda navíc řada kritiků označila za nejlepší ženský herecký výkon všech dob. Jenže právě tato role se opět odrazila na jejím psychickém stavu, jako by se její filmová postava protkla s realitou.

S posedlostí nymfomanky

Paradoxní je, že jedním z výrazů její nemoci byla nenasytná touha po sexu. A protože jí její manžel nestačil, Vivien si začala hledat milence. A to často velmi podivné milence. Sváděla řidiče taxíků i poslíčky, vrhala se na osamělé muže v londýnských parcích, a když byli pro, milovala se s nimi bez rozpaků klidně na veřejnosti. Stala se doslova posedlá touhou po sexu, což po 23 letech nakonec vedlo k rozpadu manželství s Olivierem.

Nenaplněná láska mladé ženy se změnila v posedlost. Smutný osud krásné dcery slavného otce, Adèle Hugové

Stárnoucí herec se ovšem brzy po rozvodu znovu oženil, což Vivien způsobilo další těžkou ránu. Znovu se propadla do tíživých depresí, ze kterých jí lékaři pomáhali elektrošoky, jež měly na její organismus zničující účinky. Oscarová herečka se po takových procedurách jenom bezmocně plazila po zemi a nepoznávala ani nejbližší přátele. Konec jejímu utrpení učinila tuberkulóza, na niž zemřela Vivien Leigh v Londýně ve věku pouhých 53 let. Zůstala nám alespoň vzpomínka na nezapomenutelně krásnou ženu s neuvěřitelným temperamentem i talentem.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Včera, 16:00
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
Včera, 12:41
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
Včera, 11:09
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
Včera, 10:31
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad
Včera, 09:15
Města vyšla vstříc podnikatelům a živnostníkům. V městských prostorech v Ústí nad Labem nebudou muset...
4.4.2020
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Liebscher_-_%C4%8Cechov%C3%A9_na_Baltu.jpg
3.4.2020
Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se...
2.4.2020
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
2.4.2020
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
Reklama