Talentovaná kráska z Dárdžilingu
Vivien Mary Leigh se narodila v roce 1913 v Britské Indii. Již v 6 letech ale její dětství skončilo, neboť ji rodiče poslali do internátní školy v Anglii a svou matku neviděla dlouhé dva roky. Možná už právě zde leží zárodky jejích psychických problémů, které se objevily později v dospělosti. Vivien vyrostla do krásy a začala studovat herectví. Brzy dostala první divadelní příležitost a nebylo jí ještě ani 22 let a už o její kráse mluvil celý londýnský divadelní svět.
Hvězda září v Hollywoodu
V té době se také setkala s tehdy ženatým Laurencem Olivierem, ale Vivien, sama vdaná, si usmyslela, že ho získá pro sebe. Brzy s ním navázala milenecký vztah a později se vzali. Její kariéra stoupala dál strmě vzhůru. V Británii byla sice již velmi známá, ale Hollywood ji objevil až díky její roli v legendárním snímku Jih proti Severu, za niž získala v roce 1940 prvního Oscara a stala se světovou hvězdou.
Jenže pak Vivien zasáhla vážná životní nehoda – při natáčení dalšího slavného snímku Caesar a Kleopatra těhotná herečka nešťastně upadla a potratila. Stresující zážitek nastartoval její maniodepresivní poruchu, jíž trpěla až do konce života. Fáze manického šílenství se u ní střídaly s těžkými depresemi, kdy pomýšlela na sebevraždu. V roce 1952 ještě jednou získala Oscara za snímek Tramvaj do stanice Touha a její ztvárnění partnerky Marlona Branda navíc řada kritiků označila za nejlepší ženský herecký výkon všech dob. Jenže právě tato role se opět odrazila na jejím psychickém stavu, jako by se její filmová postava protkla s realitou.
S posedlostí nymfomanky
Paradoxní je, že jedním z výrazů její nemoci byla nenasytná touha po sexu. A protože jí její manžel nestačil, Vivien si začala hledat milence. A to často velmi podivné milence. Sváděla řidiče taxíků i poslíčky, vrhala se na osamělé muže v londýnských parcích, a když byli pro, milovala se s nimi bez rozpaků klidně na veřejnosti. Stala se doslova posedlá touhou po sexu, což po 23 letech nakonec vedlo k rozpadu manželství s Olivierem.
Stárnoucí herec se ovšem brzy po rozvodu znovu oženil, což Vivien způsobilo další těžkou ránu. Znovu se propadla do tíživých depresí, ze kterých jí lékaři pomáhali elektrošoky, jež měly na její organismus zničující účinky. Oscarová herečka se po takových procedurách jenom bezmocně plazila po zemi a nepoznávala ani nejbližší přátele. Konec jejímu utrpení učinila tuberkulóza, na niž zemřela Vivien Leigh v Londýně ve věku pouhých 53 let. Zůstala nám alespoň vzpomínka na nezapomenutelně krásnou ženu s neuvěřitelným temperamentem i talentem.
Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)