O uměleckých cenách města Plzně už je rozhodnuto

17.5.2022
Andrea Jančová

Josef Mištera, Charlotte Režná, Stanislava Topinková Fořtová, Mezinárodní festival DIVADLO Plzeň a Plzeňský Prazdroj získají Uměleckou cenu města Plzně za rok 2021. Rozhodli o tom plzeňští zastupitelé.

„Uměleckou cenu města Plzně za celoživotní dílo, takzvanou síň slávy, získá docent Josef Mištera, akademický malíř, který na Západočeské univerzitě v Plzni založil Ústav umění a designu a v roce 2013 ho dovedl k transformaci ve Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara. Byl zvolen jejím prvním děkanem a tuto funkci vykonával do letošního roku. Podařilo se mu vybudovat moderní vysokoškolské pracoviště, v němž v současné době ve dvaceti ateliérech studuje více než šest set studentů a působí řada renomovaných českých umělců ,“ představila náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková některé z řady aktivit oceněného Josefa Mištery.

Uměleckou cenu města Plzně za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let získá Charlotte Režná. „Odbornou porotu, která její nominaci navrhla, zaujala rolí Lízy Doolittleové v jenom z nejslavnější klasických muzikálů My Fair Lady, který od minulého roku uvádí Divadlo J. K. Tyla v Plzni na své Nové scéně,“ poznamenala Bartáková a připomněla, že úspěch, který tento muzikál u diváků slaví, jde právě ruku v ruce s hereckým a pěveckým výkonem Charlotty Režné.

Umělecká cena města Plzně za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let patří Stanislavě Topinkové Fořtové za roli Normy Desmond v muzikálu Sunset Boulevard. „Stanislava Topinková Fořtová je plzeňskou stálicí. Členkou Divadla Josefa Kajetána Tyla je s menší přestávkou od roku 1982 a vytvořila v něm mnoho výrazných rolí muzikálového i operetního repertoáru. Je velmi výraznou umělkyní v celostátním kontextu, což ostatně dokazují její tři nominace na prestižní Cenu Thálie, z nichž tu v roce 2003 proměnila ve vítězství,“ připomněla náměstkyně.

Sunset Boulevard-Stáňa Fořtová Topinková

Umělecká cena města Plzně za významnou kulturní událost bude patřit Mezinárodnímu festivalu DIVADLO Plzeň za jeho loňský 29. ročník. V době, kdy se celý svět potýkal s pandemií nemoci covid-19 a kulturní sektor byl svázán mnoha omezeními, se produkci festivalu podařilo uspořádat v září loňského roku divadelní přehlídku s 34 špičkovými inscenacemi tuzemských i zahraničních divadelních scén i doprovodné akce v ulicích Plzně.

Uměleckou cenu města Plzně Mecenáš/ka plzeňské kultury získá Plzeňský Prazdroj, za svůj dlouholetý donátorský program Prazdroj lidem. Dlouhodobě podporuje řadu kulturních a komunitních akcí a projektů, například Noc s operou, Filmové večery na Náplavce, Mezinárodní dixielandový festival Plzeň nebo Dny umění nevidomých.

Zdroj :vz,Plzeň.eu


Témata:

Nepřehlédněte