• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Oblíbená místa v Českém Švýcarsku zůstávají po ničivém požáru uzavřená

  15.3.2024
  Simona Knotková

  Dřevorubci a výškoví pracovníci nemohou pracovat na Gabrielině stezce a většině území Edmundovy soutěsky.

  Oba turistické cíle v národním parku České Švýcarsko poničil v létě 2022 požár. Odstranění stromů by bylo pro ně nebezpečné a zničilo by ráz přírodních památek. Ukázaly to výsledky loňského zkušebního zásahu lesníků nad Edmundovou soutěskou. Oblíbená místa budou zavřená další tři roky, poté správa parku zkontroluje, jestli nebezpečí pominulo. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí správy Tomáš Salov.

  Kácení stromů by uvolnilo kameny. Zásah by tak nebyl bezpečný pro lesníky. Práce by kvůli padajícím balvanům mohly ohrozit i turisty. Studie zadané správou parku po zkušebním zásahu nad Edmundovou soutěskou loni v červenci zároveň zdokumentovaly a upozornily na to, že příroda v obou územích potřebuje čas, aby se po požáru zotavila. Těžba by navíc vzácnou přírodu zdevastovala, uvedla správa rezervace. V úvahu podle správy připadají dílčí lesnické práce zhruba na kilometrovém úseku od Mezního můstku k tzv. srubovým stavbám u horního přístaviště soutěsky. Správa parku je připravuje pro letošní rok. V Edmundově soutěsce provozovala obec Hřensko plavbu na lodičkách. Uzavřením přichází o příjmy do rozpočtu.

  „Jde spíš o to, že my na mnoha frontách suplujeme úlohu státu,“ řekl místostarosta Hřenska Robert Mareš (Soutěsky – věc veřejná, věc neprodejná). Doplnil, že obec platí vysoké částky za hasiče, supluje práci státní policie a platí velké peníze za obecní policii. „To nás stojí všechno spoustu peněz a ty příjmy z Edmundovy soutěsky nám chybí,“ dodal.

  „Jak je patrné z odborných studií i v terénu, dosud stojící stromy zasažené požárem udržují vláhu na exponovaných jižních svazích Edmundovy soutěsky i Gabrieliny stezky. Jsou domovem mimořádně pestrého množství hmyzu, v jejich dutinách hnízdí ptáci a využívají je i netopýři,“ uvedl ředitel správy rezervace Petr Kříž. Doplnil, že těžba by narušila slabou půdní vrstvu mechů a semenáčků místních dřevin, která se na požářišti vytvořila a je základem nové generace lesa. Nová generace stromů naopak časem narušené svahy stabilizuje lépe než lidský zásah. Správa parku bude stav v obou lokalitách sledovat. Za tři roky znovu posoudí, zda extrémní nebezpečí pro návštěvníky pominulo a bude možné do terénu vyslat dřevorubce.

  Správa národního parku také představila plán údržby cest, a to jak turistických, tak pro záchranné složky. Délka cestní sítě čítá 290 kilometrů. Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. „Je to návrh změny zákona, který umožní, aby jednotlivé správy národních parků dlouhodobě udržovaly celou cestní síť a zároveň aby i na ta území, která jsou vzhledem ke kalamitním stavům, například lesy ovlivněné kůrovcem, nebezpečná, mohli návštěvníci vstupovat pouze na vlastní nebezpečí,“ řekl ministr Petr Hladík (KDU-ČSL). Správě parku by změna umožnila znovu turisticky vyznačit nebo otevřít řadu tras.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte