OBRAZEM: Rakouská jezera místo moře. Inspirujte se, kam můžete vyjet

20.8.2018
Mája
Další fotky

Jezera Horního Rakouska se nachází necelé 2 hodiny cesty autem od českých hranic. Cesta z Prahy trvá zhruba 4 hodiny. Už kousek za hranicemi se vám může zdát, že naši sousedé mají nebe modřejší a trávu zelenější. Je to tím, že tu i během parného léta každých pár dnů vydatně zaprší. Jakmile se před vámi otevře výhled na jezera poblíž salcburské pánve, budete jako v ráji. Jedním z nejbližších a také největších jezer je Attersee, které snadno objedete kolem dokola a vyberete tak nejvhodnější místo k zastávce. Některá místa jsou soukromá, ale najdete tu i spoustu úžasných zákoutí a veřejných pláží. Voda v jezeru Attersee je díky své kvalitě dokonce pitná. Její dokonalá čistota a plachetnice, které se tu prohání ve větru, se zaslouží o to, že se zde budete cítit jako u moře. Kolem jezera je mnoho hotelů, restaurací, veřejných sprch a WC. Můžete vyzkoušet místní rybí speciality, ubytovat se v luxusní vile s výhledem na jezero nebo si udělat piknik pod širým nebem při západu slunce a přespat v jednom z kempů.

Nezkažte si dovolenou! Znáte 5 hlavních doporučení, jak se vyvarovat trávicím obtížím na cestách? My ano!

Pokud byste raději zamířili někam, kde bude méně lidí a užili si přírodu o samotě, vybírejte z menších jezer. Kromě těch velkých, mezi které patří Attersee, Traunsee, Mondsee a Wolfgangsee je tu i spousta maličkých, na mapě sotva viditelných. Nádherné je třeba jezero Langbathsee nebo Offensee. I tady najdete zázemí v podobě toalet a stánků s občerstvením, ale zároveň i několik zákoutí, kde budete mít vlastní přístup do vody z malé pláže. Všude je mnoho turistických stezek do kopců za krásnými výhledy. Ať se vydáte kamkoliv v okolí, nikdy neuděláte chybu. Z měst stojí za to především lázeňské Bad Ischl a Hallstatt, který leží u Halštatského jezera a společně s pohořím Dachstein a Solnou komorou patří ke Světovému dědictví UNESCO.

Hallstatt
Hallstatt
(Marie Makovská)

Informace, které se můžou hodit:

  • Dálniční známka v Rakousku stojí 9 eur na 10 dní (dvouměsíční známka 26 eur, roční 87 eur).
  • Spaní v autě, pod širákem nebo ve stanu mimo kempy je přísně zakázané. To však neznamená, že zde neuvidíte spoustu míst, kde takto mnoho lidí přespává. Pokud se rozhodnete pro spaní „na divoko“, nikdy nedělejte hluk a zbytečně na sebe neupozorňujte, nerozdělávejte oheň a nespěte na jednom místě více než jeden nebo dva dny. Je potřeba myslet na to, že pokud dorazí Policie a bude vás chtít pokutovat, má na to plné právo. Pomoci pak může jedině znalost jazyka a zdvořilost. Pokuta za nedovolené táboření se pohybuje v řádu desítek až stovek eur za osobu.
  • V Rakousku nakoupíte kvalitní a výborné potraviny i v supermarketech. Například mléčné výrobky nebo ovoce a zeleninu v bio kvalitě. Obchody však mají v neděli zavřeno a v sobotu je otevírací doba zkrácena většinou do 18 hodin.
  • Sprchy a WC jsou v některých místech i mimo kempy, tedy zadarmo. Voda je často pitná.
  • Parkoviště u jezer bývají často placená, ceny se pohybují od 1 eura/hod až do 6–10 eur za celý den. Parkování přes noc je zakázáno nebo je za příplatek, nezahrnuje však přespání na parkovišti.
  • Ubytování v kempech se pohybuje kolem 30 eur za dvě osoby a auto na noc.
  • Rakušané jsou většinou milí a vstřícní, nebojte se jich zeptat, pokud budou znát odpověď, určitě rádi poradí.

FOTO: Rakouská jezera

Rakouská jezera - jezeroRakouská jezera - jezeroRakouská jezera - horyRakouská jezera - jezeroRakouská jezera - jezero
Další fotky
Rakouská jezera - západ slunceRakouská jezera - jezeroRakouská jezera - jezeroRakouská jezera - RakouskoRakouská jezera - UNADJUSTEDNONRAW_thumb_1ccc

Pokud se letos nemůžete vypravit k moři, nezoufejte a vyražte aspoň na prodloužený víkend do Horního Rakouska. Nabízí neskutečnou rozmanitost a každý si tu přijde na své.

 

 Nepřehlédněte