Vinu odmítl zkušební komisař, další dva zástupci autoškol a ve čtvrtek i tlumočník. U závěrečných zkoušek ve Varnsdorfu se mluvilo, hrála hudba, lidé v místnosti chodili k uchazečům a nahlíželi do testů, povídali si s nimi. Patrné to bylo na záznamu z kamery ve zkušební místnosti, který ve čtvrtek přehrál děčínský okresní soud. Řidičský průkaz podle státního zástupce neoprávněně získalo nejméně 722 lidí z celé ČR.
Jeden z obžalovaných provozovatelů autoškoly Patrik Baranovič vinu přiznal. Řekl, že za jednoho žadatele se platilo nejprve 3000 korun, později 4000 korun. Majitel jiné autoškoly Karel Krolop uvedl, že doznává, že při zkoušce radil a jednomu z komisařů dal 5000 korun jako peněžitý dar, za což měli uchazeči z jeho autoškoly „úlevy“ u zkoušek. Případy obou mužů soud ve čtvrtek vyloučil k samostatnému projednání a o navržené dohodě rozhodne v nejbližší době.
Obžalovaný komisař Radek Šampalík nevypovídal, jeho kolega z úřadu zemřel před začátkem hlavního líčení. Obžalovaný tlumočník Georges Manga ve čtvrtek řekl, že pomáhal cizincům, pokud potřebovali získat český řidičský průkaz. Sám je podle svých slov před zkouškami doučoval. Odmítl, že by klikal u některého z uchazečů při závěrečné zkoušce na klávesnici. Ve Varnsdorfu bylo více termínů pro absolvování zkoušky než v Praze, proto s klienty jezdil tam, uvedl. „Nikdy jsem nikomu nedal žádný úplatek,“ zdůraznil. Obžalovaný Petr Vidimský u soudu řekl, že nevěděl, že píše test za dceru.
Stěžejním důkazem ve věci jsou kamerové záznamy ze zkušební místnosti. „Je jimi prokazováno, že zkušební komisaři neoprávněně radí žadatelům a že neoprávněně měli přijímat úplatky od konkrétních osob a tyto si měli pak rozdělovat,“ řekl Otipka. První z nich ve čtvrtek dopoledne soud pustil. Ještě předtím se odehrála slovní přestřelka mezi předsedkyní senátu Pavlínou Müllerovou a obhájci. Ti tvrdili, že na monitor nevidí a dožadovali se jiné techniky. Obrazový materiál je součást spisu, podotkl žalobce. Po delší debatě nakonec soud záznam, na němž je vidět ruch v místnosti i pohyb komisařů, pustil.
Společenská škodlivost jednání obžalovaných je podle žalobce obrovská, a to v tom směru, že se na silnice dostala řada lidí, kteří by na nich neměli co dělat. Řada lidí, kteří složili úspěšně zkoušku ve Varnsdorfu, se pokoušela dříve zkoušku složit opakovaně v jiných místech po celé České republice a ty jejich výsledky byly tristní. „Mám za to, že ti lidé by neměli řídit motorová vozidla a jsou potenciálně nebezpeční pro další účastníky silničního provozu,“ řekl Otipka.
Policie se obrátila na správní úřady v obcích, které mohou neoprávněně získané řidičské průkazy odebrat nebo vyzvat dané žadatele, aby složili zkoušku znovu.
Drtivá většina žadatelů policistům řekla, že zkouška se odehrála řádně. Na 400 z nich čelí obvinění z křivé výpovědi, někteří již byli odsouzeni. Obžalovanému komisaři ministerstvo dopravy odebralo úřední razítko na začátku trestního stíhání.
Zdroj: ČTK


















