Ochrání před radioaktivním prachem i Ebolou. Záchranáři využívají speciální sanitku

8.10.2021
Fefík

Pražská záchranka rozšířila svůj vozový park o speciální posilu. Na první pohled se nový přírůstek neliší od běžně používaných záchranářských mercedesů, tuto sanitku lze ale hermeticky zcela izolovat od okolí.

Záchranáři budou ve voze zasahovat u mimořádných událostí, při nichž bude hrozit kontakt s nebezpečnými látkami, a to chemickými, biologickými i radioaktivními. Sanitka bude sloužit také k ošetřování a transportu pacientů s vysoce nakažlivými infekcemi.

Jádrem nového vozu je filtroventilační jednotka s kazetovými filtry, která dokáže v kabině i ambulantním prostoru vytvořit přetlak nebo podtlak. Zjednodušeně řečeno, podtlak chrání okolí před tím, co je uvnitř vozidla, přetlak chrání naopak vnitřek vozidla a jeho posádku před vlivy okolí. První varianta se uplatní například při transportech pacientů trpících nebezpečnou chorobou, jako je Ebola nebo SARS. Přetlak pak záchranáři ve voze vytvoří u událostí, kdy dojde k úniku nebezpečných látek v místě, kde zasahují.

Liberecký kraj majetkově vstupuje do semilské a jilemnické nemocnice. Proč?

 

Potenciálních míst k zásahu je v hlavním městě více, Praha má například jednu z největších koncentrací chemických provozů v republice. V metropoli a v její blízkosti jsou také dva výzkumné jaderné reaktory. Radioaktivní materiál pak využívají i zdravotnická zařízení kvůli specializovaným vyšetřením.

Mezinárodní Letiště Václava Havla je pak dopravním uzlem, kam by mohl teoreticky přicestovat člověk nakažený některou z vysoce infekčních chorob.

Speciálně upravený Mercedes Benz Sprinter 519 CDI se zdravotnickou nástavbou od KOV Velim byl pořízen na základě účelové dotace pražského magistrátu, cena vozu byla 4,4 milionu korun.

Dcera hasiče trpí akutní leukémií. Rodina prosí veřejnost o pomoc

 

V novém voze zasahuje skupina speciálních činností, kterou tvoří zdravotničtí záchranáři – specialisté pro urgentní medicínu. Skupina má kromě vysoce odolných ochranných pomůcek, jako jsou třeba protichemické celotělové obleky nebo celoobličejové masky s filtroventilací, také vybavení pro detekci nebezpečných látek – například Geigerův počítač pro radioaktivní látky nebo multidetektor pro změření hladiny nebezpečných plynů.

Skupina speciálních činností působí na základně Průběžná v městské části Praha 10 a je schopna zasahovat v režimu 24/7.

Zdroj: ZZS HMPNepřehlédněte