Okolí Prahy čelí tlaku developerů a zájemců o bydlení

23.8.2018
Jan Štoll

Do prstence kolem Prahy se stěhují obyvatelé metropole kvůli dostupnější ceně bydlení nebo klidnějšímu životu v rodinném domě. Mezi zájemci o bydlení jsou také lidé z jiných koutů republiky, kteří chtějí například kvůli pracovním příležitostem žít co nejblíže Praze.

Řada obcí doplatila na velkorysé územní plány, například Jesenice má stále dost ploch určených k zástavbě územním plánem z roku 2006. Jenom loni byly ve městě dokončeny čtyři bytové domy, jejichž budování začalo před osmi lety. „Jediný účinný způsob, jak zamezit další masivní výstavbě, je stále držet zastavitelnost území územním plánem v současném rozsahu,“ uvedla starostka Radka Vladyková.

Podle opozičního zastupitele Petra Tisa Jesenice zažila po roce 1989 divoký územní rozvoj a byla označována za odstrašující příklad. Po roce 2010 však v územním plánu nepřibyl jediný metr čtvereční na novou výstavbu. Trend nastavený v letech 2010 až 2014 podle něj pokračuje, i když se vedení města změnilo. „Díky tomu, jakou sílu jsme měli v opozici, i díky tomu, že většina v koalici se v podstatě ztotožnila s trendem rozvoje města, který jsme po roce 2010 nastavili, nedošlo už v Jesenici v oblasti územního rozvoje ke zvratu. Doufejme, že to vydrží po podzimních volbách,“ dodal Tiso.

Podobným tlakům na zástavbu území čelí i Říčany, kde má vyrůst nové sídliště s 24 bytovými domy. „Podobně rozsáhlá výstavba přímo i nepřímo zásadně ovlivní rozpočet města. Musíme se rozhodnout, jestli ve městě máme vše v takovém pořádku, že si můžeme dovolit financovat infrastrukturu pro nové developerské záměry,“ stěžuje si starosta Kořen a dodává, „myslím, že investoři se musejí spolupodílet na infrastruktuře města. Nemohou zvyšovat svůj zisk na úkor městské kasy, nesmějí přetěžovat kapacity a snižovat kvalitu života ostatních. Týká se to nejen zahraničních developerských firem, ale i místních podnikatelů.“

Silnému tlaku developerů čelí také Horoměřice, ležící na hranici s Prahou. Podle místostarostky Jany Kohoutové je důvodem i to, že v metropoli vázne povolování nových staveb. Developeři se ohlížejí po možnostech v okolí, což má vliv na růst cen stavebních pozemků v obci. Stavitelé tlačí na maximální využití parcel a budují co možná největší domy s menšími byty. Horoměřice podle Kohoutové doplácejí na velkorysý územní plán z 90. let, který takové stavby umožňuje. „Obec nemá příliš mnoho možností, jak se bránit. Připravujeme proto nový územní plán, který zavede přísnější regulativy ohledně výšky budov a procenta zastavitelnosti pozemků,“ uvedla. Velké domy znamenají nárůst počtu obyvatel, na něž není připravena infrastruktura. Doprava je už nyní na hranici možností. Řada lidí se navíc nepřihlásí k trvalému pobytu, a obec tak přichází o příjmy.

Uchazeči o nové bydlení se zajímají také o Dolní Břežany. Nárůst počtu obyvatel však už podle starosty Věslava Michalika díky regulaci není takový jako dříve. To podle něj radnici umožňuje více investovat do kvality veřejného prostoru.

Boháči z luxusní rezidence La Crone zuří. Podvedl je developer BM Develop?Nepřehlédněte