• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Opozice: Babiš selhal, o vakcínách jednal sám

    2.4.2021

    O skandální prohře či naprostém selhání premiéra Andreje Babiše (ANO) hovoří opoziční politici v souvislosti s výsledkem vyjednávání o podílu ČR z dodatečných deseti milionů vakcín. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že Babiš strategii vyjednávání s nikým nekonzultoval a měl by za výsledek převzít zodpovědnost. ČR spolu s Rakouskem a Slovinskem odmítá kompromisní plán na dělení dávek, podle Babiše není solidární a vyvážený.

    Podle serveru Politico získaly Rakousko a Slovinsko trochu vakcíny navíc díky tomu, že se k návrhu portugalského předsednictví odmítly připojit, naopak ČR z „balíku solidarity“ mohla získat asi 140 tisíc dávek. To, že se k němu odmítla připojit, vedlo k čisté ztrátě 70 tisíc dávek.

    Předseda ODS Petr Fiala sdělil, že vakcíny zachraňují životy a povinností premiéra je bojovat o každou z nich. „Opakuje se to s železnou pravidelností: doma dělá Andrej Babiš ramena, v EU neprosadí nic. Pokud se zpráva potvrdí, je to skandální prohra,“ konstatoval. Později na twitteru označil výsledek za „totální krach Babišovy evropské politiky“. „Premiér, který nedokáže hájit naše zájmy, prokaučuje možnost získat více vakcín, je českým občanům k ničemu,“ uvedl.

    Petříček, který bude za týden kandidovat na předsedu koaliční ČSSD, na twitteru uvedl, že Babiš chtěl jednat sám a strategii s nikým nekonzultoval. „Výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle,“ uvedl.

    Babiš: Dělení vakcín je nevyvážené, solidarita je jen pro média

    Šéf SPD Tomio Okamura napsal, že Babiš se bojí jednat samostatně ve prospěch ČR a evidentně ani není dobrý vyjednavač. V zajišťování vakcín selhala Evropská komise, jejíž šéfka Ursula von der Leyenová by měla odstoupit, dodal. „Neschopní ministři české vlády by měli podat demisi a umožnit vznik vlády odborníků,“ uvedl Okamura.

    Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky se jedná o Babišovo naprosté selhání v jednáních. „Mohl zajistit pro naše občany více vakcín, neudělal to ani včera (ve čtvrtek), ani na podzim, když neobjednal pro ČR maximální možný počet vakcín, které objednat mohl,“ napsal Jurečka. Babišova špatná rozhodnutí tak mohou za tisíce zbytečně zmařených životů, doplnil.

    O opakovaném selhání předsedy vlády mluví také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Nyní se ukázal jako neschopný vyjednavač. A dokonce české občany připravil o 140 tisíc vakcín, které mohl získat navíc. Může za to přímo Babiš sám, i kdyby vinu házel na kohokoliv, z toho se nevymluví,“ napsala Adamová. Kvůli Babišovým opakovaným selháním přišly už desítky tisíc rodin o příbuzné, míní. „A další ještě přijdou,“ varovala.

    adp/ČTK



    Nepřehlédněte
    4.6.2026
    Zprávy

    Okamura & rasismus