Oslavy MDŽ jsou za námi. I 160 let od první oficiální oslavy zažívají ženy nejrůznější ústrky

11.3.2019
Andrea Cerqueirová

Strelitzia. Jméno této květiny nese výstava, kterou si lze prohlédnout do 17. března v břevnovské galerii Ladronka. Umělci vytvořili díla na pomoc společnosti Acorus, která pomáhá obětem domácího násilí a provozuje azylový dům s utajenou adresou. Dva obrazy – Ivony Danziger a Marcella Vallase – šly do dražby, která spolu s bohatou tombolou vynesla Acorusu přes 36 tisíc korun.

Každý rok slavíme 8. března Mezinárodní den žen. Jaká je historie tohoto nekomunistického svátku

Obraz Ivony Danziger nese jméno Strelitzia po exotické, ptačí hlavě podobné kytce, obraz Marcella Vallase se jmenuje Zrození dopadu. Podle slov autora to značí zrození z ženského prsu, ze kterého vychází vše, i město, kde je domov, uvedl pro Náš REGION. Acorusu pomůže i výtěžek z dalších vystavených děl různých autorů – ať už se jedná o obrazy, knihy, sochy, kovy nebo keramiku.

Naděje v legislativě a solidaritě

Akce se uskutečnila v předvečer Mezinárodního dne žen, který na 8. března stanovila Organizace spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908, (svátek byl poprvé slaven o rok později). Vernisáž, která se konala v objektu Ladronky, kterou v 90. letech od zchátrání zachránila parta squaterů, která někdejší zájezdní hostinec oživila (pak se rekonstrukce ujal investor), ukázala, že ženy se stále potýkají s mnoha ústrky, naděje je jak v legislativních opatřeních, která kupříkladu domácí násilí postihují, tak v solidaritě společnosti.

Nutné je ale i změnit myšlení společnosti natolik, aby jakýkoli ústrk byl obecně nepřijatelný a nesetkávali jsme se třeba s ironizováním obětí znásilnění tím, že si „za to mohou samy, neboť měly minisukni a výstřih“.

Krumpáčem do srdce aneb básničky nejsou vyhynulý druh. Jaké byly Vteřinové známosti Jaroslavy Hercíkové?

Přístup k výchově a péči o dítě

„Nerovné postavení žen na trhu práce je velký problém, který je v našich zemích způsoben kulturně a historicky. Největší brzdou rovnocenné kariéry žen a mužů je přístup k výchově a péči o dítě. O děti pečují převážně ženy, které zůstávají v ČR velmi dlouho na mateřské dovolené. Během této rodičovské dovolené není příliš zvykem zůstávat v kontaktu se zaměstnavatelem a toto funguje oboustranně. Firmy nedokáží dát čerstvým rodičům možnost vykonávat částečně práci, ale zároveň i mezi matkami je zájem o zachování kontaktu s firmou běžný spíše na kvalifikovaných a manažerských postech,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová.

Existuje podle ní prostor pro zapojení státu a firem: podpora částečných úvazků, flexibilní pracovní doby, budování školek a podobně.

Ministryně chce situaci řešit

U příležitosti MDŽ představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhovaná opatření, jejichž cílem je podle jejích slov „řešit situaci v oblasti nízkých důchodů žen“. Diskuzí o těchto návrzích se bude zabývat Komise pro spravedlivé důchody.

Valentýn versus MDŽ. Uhodnete, který z nich mají Češi raději?

A o jaké možné návrhy se jedná? Například paušální zvýšení starobního důchodu za každé vychované dítě o pevnou částku, zavedení nárůstového koeficientu pro výpočet procentní výměry starobního důchodu za vychované dítě, zavedení fiktivního vyměřovacího základu (fiktivního „výdělku“ bez platby pojistného) za dobu péče o dítě, zavedení diferencované valorizace důchodů žen a mužů nebo asignace pojistného/daní ve prospěch rodičů.

Kořeny bagatelizace rovnosti

Social Watch Česká republika u příležitosti Mezinárodního dne žen vydává publikaci „Nebezpečná genderová ideologie v České republice?“ (Ľubica Kobová z Katedry genderových studií FHS UK, Tomáš Pavlas z Otevřené společnosti a Veronika Šprincová z Genderové expertní komory), která zachycuje kořeny a příčiny bagatelizování rovnosti žen a mužů. V žebříčku Světového ekonomického fóra za rok 2018 se totiž ČR umístila na 82. místě ze 149, což ji řadí mezi 5 členských států EU s nejhorším výsledkem.

FOTO: Pomoc ženám – obětem domácího násilí

Pomoc ženám – obětem domácího násilí - žena smutekPomoc ženám – obětem domácího násilí - Obraz Marcella Vallase do dražby – foto ACPomoc ženám – obětem domácího násilí - Obraz Ivony Danziger do dražby – foto ACPomoc ženám – obětem domácího násilí - Ladronka – foto AC

„Ženy v ČR vydělávají v průměru o 22 % méně než muži, což se následně promítá do nižších penzí a většího ohrožení žen chudobou. Nedostatek státem a samosprávou podporovaných zařízení předškolní péče, péče o seniory a osoby s postižením nutí ženy vykonávat také množství pečovatelské práce, za kterou jim nikdo neplatí. S nějakou formou násilí se v České republice setkala každá třetí žena,“ uvádí Social Watch ČR v prohlášení.

Problémem je politika strachu

„Antigenderová hnutí nejen ve střední a východní Evropě spojuje politika strachu, která padá na úrodnou půdu v kontextu krizí. Tato hnutí varují před údajným ohrožením rodiny, a především dětí v ní vlivem oslabování genderových stereotypů a vyučování sexuální výchovy. Staví se také proti legalizaci manželství gay a lesbických párů či jejich možnosti osvojení dětí, a naopak požadují ochranu manželství jako výlučného svazku muže a ženy. Prezentují se jako antielitářská hnutí, která zastupují hlas lidu proti zkorumpovaným elitám, které jsou ztotožňovány s politikami Evropské unie,“ je mimo jiné uvedeno v prohlášení.Nepřehlédněte