Osobní příběh paralympionika: Moje nehoda byla zkratem a chybou. Žít se ale musí dál!

25.1.2019
Renáta Šťastná

Čtyřiačtyřicetiletý Ježek ukončil aktivní kariéru na podzim 2017. Od té doby se naplno věnuje motivačním přednáškám a různým dobročinným a obecně prospěšným projektům, mezi které patří i zmíněná kampaň.

„Spolupráce s Jiřím dává smysl především mladým cyklistům, kteří bývají při jízdě častěji nepozorní, podceňují bezpečnostní prvky, a my jsme rádi, že můžeme takový projekt financovat, říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů. „Jirka ví více než kdokoli jiný, jak důležité je chovat se na silnici pozorně a dodržovat předpisy i při cyklistice. Jeho přednášky pro žáky základních škol dávají velký smysl a věřím, že si díky nim dají další cyklisté větší pozor při jízdě,“ vyjádřil přání.

FOTO: Osobní příběh Jiřího Ježka

Osobní příběh Jiřího Ježka - Foto-5Osobní příběh Jiřího Ježka - Foto-2Osobní příběh Jiřího Ježka - Foto-3Osobní příběh Jiřího Ježka - Foto-4

„Přecházel jsem silnici na Letné a jako jedenáctiletý kluk, který si běžel zahrát fotbal na letenskou pláň, jsem se nerozhlédl,“ popisuje otevřeně svůj příběh Jirka. „Doběhl jsem doprostřed tramvajových kolejí a viděl, že se z obou stran blíží tramvaje. Zpanikařil jsem a chtěl se vrátit zpátky na chodník, a jak jsem se otočil, vběhl jsem přímo pod nákladní Tatru. Když jsem se po šestihodinové operaci probudil, zjistil jsem, že mi museli amputovat nohu pod kolenem. Pro jedenáctiletého kluka je taková zkušenost obrovský zásah do života. Mým dětským snem bylo, že budu úspěšný fotbalista a teď mi bylo jasné, že se hned tak na nohy nepostavím. Trvalo to asi dva měsíce, než jsem mohl opustit nemocnici a postupně se znovu učit chodit. Možná jsem to zvládl právě díky sportovnímu nadání. Vím ale o spoustě případů, kdy to děti nezvládly a trápí se až do dospělosti. V mém případě to zase tak negativní důsledky nemělo, ale vím, že taková chyba může razantně změnit život. Dokud jsem byl v nemocnici, neřešil jsem, jaký bude návrat domů, do života. První svízel přišla už při cestě z nemocnice, kdy jsem se v autě vůbec necítil dobře a odmítl i návštěvu cukrárny a procházku. Postupem času jsem se s tím vyrovnal a uvědomil si, že ta nehoda byla jen moje chyba, protože já jsem vběhnul pod to auto. A když budu dávat pozor a přecházet jak mám, už se mi nemůže nic stát. Dneska nemá cenu přemýšlet o tom, co by bylo, kdyby ten úraz nebyl. V mém případě mi ovlivnil život pozitivně. Díky němu jsem se začal věnovat úplně jinému sportu než předtím a stal jsem se v něm nejlepším na celém světě. Ovlivnil můj život i v tom ohledu, že jsem začal být cílevědomější a pracovitější a věděl jsem, že když chce člověk něco dokázat, musí tomu něco dát. Mám kolem sebe ale spoustu lidí, kteří se s podobnou událostí nesrovnali, a myslím si, že je škoda, si takovým způsobem život nechat kazit.“

Osobní příběh: Lubošovi zjistili na ‚preventivce‘ závažné problémy s ledvinami. Otočilo mu to život naruby

Životní příběh Jiřího začíná nehodou, která se však stala začátkem úspěšné dlouholeté sportovní kariéry. „Je velice důležité se v životě nevzdat, i když se stane takové neštěstí. Mě má píle dostala až na sportovní vrchol, pravou nohu mi ale nevrátí. Proto jsem rád ambasadorem projektu Hlavně bezpečně, protože prevence je v bezpečném chování na silnici základ a platí pro každého – pro chodce i řidiče, pro zdravého i hendikepovaného,“ vyjádřil se ke spolupráci s Hlavně bezpečně.

Projekt vytvořil i takzvané Bezpečnostní desatero pro cyklisty od Jiřího Ježka, obsahující základních deset pokynů pro bezpečnou jízdu na kole:

  • Na kole jezděte vždy jen s přilbou.
  • Chraňte si zrak brýlemi.
  • Kolo mějte správně seřízené a čisté.
  • Vyhýbejte se frekventovaným nebo jinak nebezpečným silnicím.
  • Dívejte se řidičům aut a chodcům do očí a ujistěte se tak, že vás vidí.
  • Buďte vidět, používejte blikačky, odrazky, reflexní pruhy.
  • Využívejte cyklostezky, buďte na nich ohleduplní a na silnici dodržujte dopravní předpisy.
  • Vždy předvídejte, co ostatní mohou udělat, počítejte s tím horším.
  • Držte pevně řídítka, buďte připraveni kdykoli zabrzdit.
  • Mobilní telefon použijte teprve, až když zastavíte.

 

 

 

 Nepřehlédněte