Otec všech pistolníků. Kdo sestrojil nejlepšího přítele zlatokopů a kovbojů?

Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vznikla až v 19. století v Americe.

Samuel Colt (19. 7. 1814 – 10. 1. 1862), její vynálezce, se o „vědecké“ pokusy zajímal již od malička. Už jako dítě prý vyráběl pyrotechniku. V šestnácti letech, při jednom velice nezdařeném experimentu, se mu dokonce podařilo zapálit školu, do které docházel. Tímto dnem tak skončila i jeho školní docházka. Otec ho proto poslal mezi námořníky.

Zbraně a člověk patří k sobě

Právě zde, na moři, Colt vymyslel svoji první „skutečnou“ zbraň jednohlavňového typu s otáčivým válcem. Když se vrátil domů, díky své neutuchající fascinaci zbraněmi se rozhodl právě výrobou zbraní rovněž i živit.

Praha vypíše zakázku na samonabíjecí pistole pro strážníky

První kus měl hotový v roce 1836, již ve svých necelých dvaadvaceti letech. Tuto zbraň pojmenoval „revolving gun“ (otáčivá zbraň). Odtud si pak můžeme lehce odvodit vznik klasického pojmenování „revolver“. Ovšem prorazit s touto novou technologií se Coltovi zpočátku příliš nedařilo. Několik let i živořil a zdálo se, že revolver skončí v propadlišti dějin pouze jen jako nějaká kuriozita.

Divoký život Calamity Jane. Drsné ženy z divokého západu

Situaci změnil až Walker, Texas Ranger. Ten skutečný. Kapitán Samuel Walker z texaské speciální jednotky byl jedním z prvních, kdo si revolver pořídili. Byl s touto zbraní velice spokojen, a to až do té míry, že Coltovi pomohl sestrojit nový typ revolveru nazvaný Colt Walker, jednu z nejslavnějších střelných zbraní vůbec. Zcela spolehlivě dokázal zabít ozbrojeného muže na vzdálenost 100 metrů. Model Walker pomohl rovněž vyhrát Mexicko – americkou válku (1846 – 1848) a značku Colt tak proslavil po celé Americe. Dnes právem náleží k nejcennějším sběratelským zbraním.

Po zbytek svého života se pak Samuel Colt věnoval budování zbrojařského podniku. V roce 1855 se stal největším soukromým výrobcem zbraní na světě. Dále pak rovněž vyvíjel i nové modely, například revolver Navy, který se do historie zapsal jako nejoblíbenější zbraň pistolníků z Divokého západu.

FOTO: Samuel Colt

Samuel Colt - Colt Walker Percussion RevolverSamuel Colt - Colt PythonSamuel Colt - Colt Navy 1851Samuel Colt - Samuel Colt 1857Samuel Colt - Colt – ilustrační foto
Další fotky
Samuel Colt - zbran colt revolver

Samuel Colt zemřel již o několik let později. V roce 1862 podlehl vleklému těžkému zánětu kloubů, dně. Coltem založená firma však i nadále existuje a zároveň patří i mezi nejlepší světové zbrojaře. Jen revolvery již nevyrábí. V továrnách Colt se montují pušky a poloautomatické pistole. Kovbojové tedy zřejmě musí sáhnout po jiné značce.

Dnes, 17:30
Záhadná smrt devíti členů Djatlovovy výpravy, která měla za cíl v únoru 1959 vystoupat až...
Dnes, 16:00
Vědecký tým pod vedením brazilské neurobioložky Suzany Herculano-Houzelové se rozhodl pro vědecký průzkum v oblasti...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Nápady bývají různé. Vyrazit s trabantem na cestu kolem světa. Třeba. I když letos to...
Dnes, 10:12
Sobota 24. října 1942, 11 hodin a 12 minut. Nacisté právě zastřelili drobnou tmavovlasou dívenku....
Dnes, 08:22
Dnes je již jméno české operní pěvkyně Terezy Stolzové tak trochu zapomenuté. Neprávem. Marně bychom...
Včera, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Včera, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Včera, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
30.5.2020
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
30.5.2020
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Reklama