Pandemie se podepsala na naší duši. Pojišťovny hlásí nárůst psychických problémů

8.10.2021
Redakce

Loni se s psychickými problémy léčilo zhruba 470 tisíc klientů dvou zdravotních pojišťoven, které mají dohromady zhruba 7,2 milionu pojištěnců. Náklady na jejich léčbu meziročně stouply asi o 180 milionů korun na 6,2 miliardy korun. Zatímco Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) vzrostl počet léčených meziročně o sedm procent, České průmyslové zdravotní pojišťovně (ČPZP) počet mírně poklesl, náklady vzrostly oběma. Pojišťovny o tom dnes informovaly ČTK v souvislosti s nedělním Světovým dnem duševního zdraví.

VZP loni za léčbu asi 375 650 klientů vydala 4,5 miliardy korun, o rok dříve to byly 4,4 miliardy korun za 351 tisíc pojištěnců. Počet pacientů podle největší tuzemské pojišťovny vzrostl loni navzdory tomu, že klesl počet vyšetření v ordinacích psychiatrů.

„Pandemie narušila psychickou pohodu řady lidí, podle odhadů se negativně podepsala na duševním zdraví až třetiny populace. Strach, izolace, obavy o zdraví své i svých blízkých vedly k nárůstu depresivních či úzkostných stavů, ale například i sebevražedných tendencí. Ne všichni ovšem vyhledali odbornou pomoc, a proto se neobjevují v oficiálních statistikách vykázané péče,“ uvedl náměstek ředitele VZP Ivan Duškov.

U ČPZP se s duševním onemocněním loni léčilo 94 440 pojištěnců, meziročně zhruba o 1100 méně. „Léčba duševních nemocí si vyžádala bezmála 1,7 miliardy korun, což je o 88,5 milionu více než o rok dříve. Od roku 2016 pak tyto náklady vzrostly o 460 milionů korun. Důvodem nárůstu nákladů je dostupnost a užívání moderních, stále nákladnějších léků, které jsou základem léčby duševních poruch a ovlivňují biologickou stránku nemoci,“ uvedla mluvčí třetí největší pojišťovny Elenka Mazurová.

VZP i ČPZP navíc v posledních 12 měsících zavedly preventivní program, kdy lidem přispívají na psychoterapii či psychosociální podporu. ČPZP přispívá až 2500 korun ročně, dosud tuto možnost využilo 341 pojištěnců, převážně žen. VZP tento benefit poskytuje dospělým i dětem od sedmi let, čerpat mohou až 5000 korun ročně.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte