Paracetamol ovlivňuje naše chování. Lidé pod jeho vlivem více riskují

24.11.2021
Simona Knotková

Paracetamol patří mezi nejběžněji užívaná léčiva proti bolesti a horečce, podle některých studií má ale také významný vliv na naše emoce a chování, a to jak v pozitivním, tak negativním smyslu. K podobnému závěru došel i nedávný výzkum amerických vědců.

Výzkumu Ohijské státní univerzity se zúčastnilo více než 500 studentů. Zatímco jedné skupině byla podána 1000mg dávka paracetamolu (maximální denní množství pro dospělého člověka), druhá, kontrolní skupina, dostala placebo. Všichni účastníci si poté zahráli na počítači hru, ve které nafukovali balónky.

Kvůli koronaviru dochází paralen a další léky s obsahem paracetamolu

Úkolem bylo nafouknout balónek do největších možných rozměrů. Za každé nafouknutí se studentům přičítaly peníze. Pokud ale balónek nafoukli moc a on praskl, o všechny peníze přišli. Vědci zjistili, že nejvíce prohrávali právě ti účastníci experimentu, kteří užili dávku paracetamolu.

„Jak se balonek zvětšoval, ti, kteří užili placebo, byli možná stále víc úzkostlivější z možného prasknutí. Když už byla tato úzkost nezvladatelná, nafukovat přestali. Paracetamol mohl oproti tomu tento strach snižovat, což vedlo k většímu riskování,“ míní autoři studie.

Z internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet?

Účastníci experimentu dostali také dotazník, ve kterém měli hodnotit různé hypotetické situace (sázení na sportovní utkání, jízda bez pásu, skok bungee jumpingem aj.) podle míry jejich rizika. I když zde už nebyl rozdíl mezi oběma skupinami natolik význačný, riskantnější chování opět vykazovali jedinci pod vlivem paracetamolu.

Vědci dosud netuší, jaký konkrétní mechanismus, který ovlivňuje naše emoce, paracetamol v našem těle spouští. Problematice by se chtěli věnovat v budoucích výzkumech.

Zdroj: Social Cognitive and Affective NeuroscienceNepřehlédněte