Planeta bouří aneb Tajemná astronomie a ztráta iluzí

Ztráta iluzí je vždy nepříjemná. I když v tomto případě je téměř neškodná, protože jaksi patří k životu a k poznání. Jako když se dozvíme, že pod stromečkem nenaděluje dítě z Betléma, ale rodiče. Dítě se s tím vyrovná brzy, u dospělých to trvá trochu déle, zvláště když si na své iluzi zakládali. Třeba astronomové, nebo spisovatelé vědecko-fantastických románů.

Nejdříve trochu mytologie. Venuše, bohyně smyslnosti a lásky, uctívaná ve starověkém Římě. Mladší verze řecké Afrodity, či asyrsko-babylonské bohyně lásky Ištar. V Římě měla svůj chrám. Zvláště velký Julius Caesar ji uctíval, podle rodokmenu byl totiž jejím potomkem. Je to zvláštní, protože se po celý život prosil o přízeň boha války, kterým byl Mars. Venuše byla považována za mladší sestru Země. Předpokládalo se, že na ní existuje život, který probíhá podle stejného plánu jako na Zemi, jen s mírným zpožděním. Spisovatelé ji osídlili dinosaury a světem pozemských druhohor. S počátkem kosmického věku došlo k pravému opaku, což vylíčil polský spisovatel Stanislav Lem, ve své knize Astronauti. Takový apel na nebezpečí, které hrozí z jaderných zbraní. Milovníci sci-fi tento román dobře znají. Právě ten kosmický věk také způsobil tu ztrátu iluzí, protože z bohyně lásky se stalo peklo, proti kterému je to pozemské procházkou růžovým sadem.

Na Marsu přistálo před 18 lety vozítko Opportunity a jezdí tam dodnes. Co díky němu víme?

Popišme si to peklo. Narudlé přítmí atmosféry, která je devadesátkrát hustší, než ta pozemská. Na povrchu Venuše je tlak, který odpovídá hloubce jednoho kilometru pod mořskou hladinou. Teplota přes čtyři sta stupňů, a pokud byste čekali na osvěžující déšť, tak na něj raději zapomeňte. Kyselina sírová vás rozhodně neosvěží. Skleníkový efekt, z kterého by pozemští ekologové spáchali harakiri, protože 96 % atmosféry tvoří oxid uhličitý. Na druhou stranu, astronomové na této planetě by jistě jásali, nad stabilitou planety pro své výpočty. Téměř kruhová dráha, téměř nulový sklon osy. Konstantní přísun energie a žádné střídání ročních dob. Je to prazvláštní planeta, kolem osy se otáčí opačným směrem než ty ostatní a tak pomalu, že rok na této planetě je kratší než její den.

Planeta Země, modrá perla vesmíru. Svou hmotností překoná několik planet dohromady

Ale abychom této druhé planetě naší soustavy jen nekřivdili. Na obloze je to velmi jasný a krásný objekt pozorování. Po Slunci a Měsíci třetí v pořadí. Jako vnitřní planeta prochází fázemi jako Měsíc, v dalekohledu ji většinou zahlédneme jako různě velký srpek. Jitřenka i Večernice. Velmocím většinou vládnou muži a tak se i vesmírný výzkum stal jakousi alegorií, na vzájemné poměřování puberťáků ve sprše. Kdo více, kdo rychleji, kdo dříve. Měsíc, Mars, Venuše. Dětská léta vesmírného výzkumu už snad má lidstvo za sebou. Dozrál čas, vrátit se trochu jinak. S měřicí technikou, která si na povrchu Venuše sáhne na maximum lidských znalostí, a schopnosti pozemské techniky. Není jenom Mars. Pokud se pro nás stane Venuše dostupnou planetou, nemáme se již ve sluneční soustavě čeho bát.

Zdroj: Josip Kleczek – Velká enyklopedie astronomie 

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama