Plzeňská ZOO bude mít novou expozici. Dočkají se jí plameňáci

26.1.2022
Andrea Jančová

Voliéra pro plameňáky, kteří jsou ve znaku Zoologické a botanické zahrady města Plzně a ptáci Baleár se v plzeňské zoo dočkají nové expozice. Ta současná nezasíťovaná již delší dobu nevyhovuje nárokům na zodpovědný chov plameňáků. Plameňáky již nelze dle zákona kupírovat a v nejbližší době nebude možné ani zastřihávání letek.

„Plánovaná expozice bude navozovat atmosféru jednoho z největších evropských močálů na ostrově Mallorca, kde hnízdí velká kolonie plameňáků. Průchozí vyhlídka ve stylu pozorovatelen běžných v místní rezervaci umožní nerušené pozorování naší kolonie. Pro vytvoření dokonalého zážitku bude voliéra i její okolí osázeno rostlinami domácími na Baleárách, včetně několika vzácných endemitů. Spoluobyvateli voliéry budou vzácné druhy mokřadních druhů ptáků Středozemí, včetně čírek úzkozobých. Z chovatelských i veterinárních důvodů bude přebudován i rybník, aby bylo možné plameňáky krmit v bazénu a zároveň si mohli stavět hnízda ve vlhkém bahně. Pozorovatelna umožní zabudování informačních a naučných prvků věnovaných fauně a floře souostroví, včetně její ochrany,“ uvedl Tomáš Peš, vedoucí botanického oddělení plzeňské zoo.

Plzeňská zoologická zahrada se navíc již bude věnovat pouze chovu jediného druhu plameňáka, a to růžového. Ukončí chov plameňáků chilských, který započal v 60. letech 20. století. V roce 1998 byl v zoo uměle odchován jediný plameňák jménem Kvakoš, z náhodně nalezeného vejce (leželo mimo hnízdo v trávě), což byl cenný chovatelský úspěch a o důvod navíc, proč umístit plameňáka do loga zoo. K tomu došlo na přelomu 20. a 21. století. Od té doby je plameňák s plzeňskou zoo pevně spojen.

Zdroj : vz,ZOO PLzeň


Témata:

Nepřehlédněte