Plzeňští divadelníci budou mít vlastní podcast

21.9.2022
Andrea Jančová

Vlastní podcastový kanál spustí ještě v září činoherní soubor plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla. V pořadech sestavených ze zvukových záznamů chce několikrát měsíčně přinést informace z divadla, rozhovory s osobnostmi spjatými s plzeňskou činohrou a poodhalit záměry inscenátorů nejen chystaných premiér.

První díly představí světově známý historický thriller Čarodějky ze Salemu nebo herce Michala Štěrbu, jehož mohou nyní diváci vidět v komediích Španělská muška, Pravda, Brouk v hlavě nebo v Postřižinách. Podcast představí také legendu českého divadla Ladislava Smočka, řekla šéfka činoherního souboru divadla Apolena Veldová.

‚‚Covidové pauzy nás donutily hledat nové cesty, jak oslovovat a komunikovat s diváky. A podcasty jsou jednou z nich. Jejich hlavním cílem je poodhalit divákům svět činohry, přinést zajímavé rozhovory a upozornit, že existují různé pohledy na viděné inscenace, a ukázat, že dobré divadlo dává otázky, na které je nutné hledat odpovědi,“ uvedla Veldová.

Témata podcastů se dají rozdělit do tří tematických okruhů. Jedním z nich budou dramaturgické úvody a rozbory, které přiblíží vybrané inscenace z repertoáru souboru. Vedle zvídavých diváků mohou posloužit například i školákům a studentům k doplnění výuky. Další téma nazvané Paměť činohry se zaměří na významné momenty, etapy a osobnosti plzeňské činohry. Ve třetí sekci s názvem Dialog pozvou herci Jana Ondrušková a Libor Stach k rozhovorům své kolegy ze souboru i hosty.

Autorem konceptu je herec Libor Stach, autory scénářů, moderátory či průvodci jednotlivými díly budou vedle něj dramaturgové činoherního souboru Zdeněk Janál a Klára Špičková, herečka Jana Ondrušková a hosté. Podcasty s názvem Čin&hra najdou posluchači na webových stránkách divadla a postupně na podcastových platformách.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte