Počasí připomíná spíš léto. Plzeňská teplárenská přerušila dodávky tepla

12.5.2022
Andrea Jančová

Díky teplému, téměř letnímu počasí, přerušila Plzeňská teplárenská vytápění veškerých objektů. Topná sezona byla teplejší než loňská, která trvala až do konce května. Plzeňské domácnosti letos spotřebovaly méně tepla, přibližně o 4 procenta.

Za loňský prosinec až konec letošního března činil meziročně propad prodejů firmy 100 terajoulů. Ještě na začátku topné sezony, loni v prosinci, to vypadalo slibně, ale za leden až březen už byly teploty meziročně o několik stupňů vyšší, řekla mluvčí Petra Siegerová.

V prosinci 2021 byla dodávka tepelné energie meziročně o 16 TJ vyšší, celkem prodala firma 474 TJ tepla. V lednu a únoru byly průměrné teploty výrazně vyšší, což zavinilo celkový pokles dodávek zhruba o 102 terajoulů. Za leden prodala Plzeňská teplárenská 454 TJ tepla, v únoru 383 TJ tepla, v březnu 398 TJ tepelné energie, meziročně o 14 TJ méně.

Podle vyhlášky ministerstva průmyslu končí topná sezona 31. května. Pokud ale průměrná venkovní teplota vystoupí tři dny po sobě nad 13 stupňů Celsia a nelze očekávat její pokles, tak teplárny mohou zastavit dodávky tepla i před tímto datem. „Pokud ale dojde k náhlému ochlazení, je společnost připravena vytápění operativně obnovit,“ řekla mluvčí. Podle ní je dále teplárna od 1. června do konce srpna připravena podle vývoje počasí zahájit temperování objektů, které dají souhlas s letním vytápěním.

Plzeňskou teplárenskou vlastní většinově Plzeň, 35 procent připadá skupině EPH Daniela Křetínského. Letos v lednu zvýšila firma ceny tepla v průměru o 9,7 procenta na 597,96 Kč/GJ včetně DPH. Podle generálního ředitele Václava Paška ale zůstala i tak nejnižší v České republice. V lednu 2021 podnik zdražil o čtyři procenta, předtím pět let ceny za teplo pro obyvatele nezvyšoval. „Přestože u plynu a elektřiny narostly ceny o desítky až stovky procent, zdražili jsme od ledna 2022 v průměru jen o 9,7 procenta a po započtení inflace za rok 2021 je to dokonce jen o 5,6 procenta,“ dodala mluvčí.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte