Pod dozorem Honzy Tuny: Kam pro přírodní antibiotika a antivirotika?

Právě teď se všichni nacházíme v nejtěžším období pro naše zdraví a imunitu. Nejen kvůli probíhající covidové pandemii jsou prosinec, leden a únor nejhoršími měsíci. Od léta uběhla už dlouhá doba a do jara je daleko.

Málo slunečního svitu, málo vitaminů, zima, smog a tak dále. Mnozí to proto řeší hrstmi různých tabletek a dalších chemických látek. Když už je pozdě často zbytečně užívají antibiotika, která pak příště hůře zabírají a bakterie si proti nim vytvářejí rezistenci. Přitom příroda nabízí spoustu řešení. Například přírodní antibiotika nebo potraviny, které fungují proti virům.

Takový nejvíc známý je malý velký zázrak, česnek, který dokonce faraonové dostávali po smrti do pohřební výbavy. A svobodný Egypťan si mohl za sedm kilo česneku koupit otroka. Česnek obsahuje např. vitaminy A, B, C, E, selen, vápník, jód, flavonoidy, atd. Nejdůležitější je ale kyselina aliová, alicin, což je antibiotikum a antiseptikum. Česnek zvyšuje imunitu, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, prospívá srdci, pročišťuje cévy, působí proti kornatění tepen, infekcím, kašli, rýmě a plísním, ničí parazity ve střevech. Ideální není jeho zápach, který je ještě relativně dlouho po jeho požití cítit z úst. A tak má současné nošení roušek a respirátorů ve společnosti dalších lidí výhodu nejen proti šíření virů, ale i šíření česnekového odéru.

Pod dozorem Honzy Tuny: Kdo může za předražená vejce?

Podobně funguje i cibule. Šťáva z ní, která vznikne po smíchání s medem nebo cukrem, skvěle funguje při kašli jako odhleňovací prostředek či při problémech s dýchacími cestami. A určitě nezapomínejme na křen. Tento další běžně dostupný zázrak má vysoký obsah vitaminu C, provitaminu A, obsahuje železo, hořčík, draslík, vápník, fosfor, silice, antibakteriální a fytocidní látky, které brání růstu mikroorganismů. Celkově má křen imunostimulační účinky.

Z ovoce skvěle funguje grapefruit. Ten působí proti oparům, aftům, proti akné, preventivně dokonce proti nádorům. Zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje krevní oběh a snižuje hladinu cholesterolu. Společně s ním do organismu dostaneme vitaminy C, B1, K a P. Vynikající účinky má bílá hmota mezi dužinou a kůrou, kterou většina z nás odstraňuje kvůli její hořkosti. Kyselina ellagová v ní obsažená má právě protinádorové a antioxidační účinky. Pozor ale, grep nelze kombinovat s některými léky, a tak se určitě poraďte se svým lékařem. Kromě grapefruitů skvěle fungují citrony, borůvky, fíky a další ovoce.

Pod dozorem Honzy Tuny: Energetičtí šmejdi

Blahodárný je nejen v tomto období samozřejmě med, propolis, skořice a zázvor.

Jako přírodní antibiotikum fungují i některé bylinky, například tymián či mateřídouška. Tedy čaj z nich určitě doporučuji. Přidávat je můžeme i do masa. Proti virům pak účinně působí třapatka nachová, kterou asi všichni známe pod názvem echinacea. Uvádí se, že zhruba jeden gram echinacey dokáže virotický stav zvrátit během 24 hodin.

Odolnost proti virům, bakteriím a dalším infekcím nám zvyšují také houby. Teď v zimě jednoduše seženeme hlívu ústřičnou, fungují i houby sušené.

Pokud vás zajímá více informací, mrkněte na můj pořad A DOST! na TelevizeSeznam.cz/porad/adost, který se přírodním antibiotikům a antivirotikům obsáhle věnuje s poradkyní pro výživu Eliškou Astlovou.

Dnes, 19:59
Spolek Kverulant má podle předběžného opatření soudu ze svého webu odstranit článek, ve kterém popisuje...
Dnes, 15:18
Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou...
Dnes, 15:04
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:04
Národní park Podyjí s rozlohou přibližně 62 kilometrů čtverečních je nejmenší národní park v České...
Dnes, 14:51
Představte si sami sebe, řekněme ve třináctém století. Nádherný, nedávno dokončený hrad září do kraje....
Dnes, 14:42
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo...
Dnes, 12:35
Angolanka Anita Dembo tvrdí, že svého syna Augusta počala se šimpanzem, se kterým udržovala milostný...
Dnes, 11:20
Díky pandemii si splnila dlouho plánovaný sen. Herečka, dabérka a autorka knih pro děti Nela...
Dnes, 10:56
Lékový ústav zaznamenal už 65 úmrtí, u nichž existuje podezření, že nastala po očkování proti...
Dnes, 08:58
Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den,...
Dnes, 06:28
Jana Mračková Vildumetzová byla po více než tři roky výraznou hejtmankou Karlovarského kraje a šéfkou...
Reklama