Podle vládní zmocněnkyně Válkové pandemie doléhá víc na ženy. Vláda schválila novou strategii!

Vláda schválila Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021 až 2030, která reaguje také na pandemii covid-19, která podle slov vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové (ANO) dopadá více na ženy a řadu genderových nerovností prohloubila. Součástí strategie jsou i návrhy asi čtyř stovek opatření.

„Měl by to být dárek ženám,“ uvedla Helena Válková, která projednání 8. března, tedy Mezinárodní den žen, označila za symbolické. Dodala, že strategie byla na vládu předložena bez rozporu. „To znamená, že ostatní ministerstva s jejím zněním souhlasí. Podpora genderové rovnosti je jednou z mých dlouhodobých priorit,“ řekla v rámci online tiskové konference. Odborný tým pracoval na dokumentu dva roky.

Stoupla nezaměstnanost žen

Dodala, že v době pandemie přibylo 32,8 tisíc nezaměstnaných žen (a 19,6 tisíc nezaměstnaných mužů), na ženy více doléhá zavření mateřských a základních škol, o 40 % stouplo domácí násilí. Nadále zároveň přetrvávají problémy jako nižší finanční ohodnocení žen ve stejné pozici a za stejnou práci – mají v průměru o 7 tisíc korun měsíčně méně než muži a následně o pětinu nižší důchod, samoživitelky jsou až trojnásobně oproti jiným lidem ohroženy chudobou.

Sexuální násilí se týká mnoha dětí, v době izolace může eskalovat

Zaostáváme za průměrem EU

Strategie obsahuje stovky legislativních opatření, které, pokud budou realizovány, by kupříkladu měly muže více motivovat k čerpání rodičovské dovolené, reagovat na sexuální násilí atd. Jak upozornil ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády Radan Šafařík, jedná se o opatření v oblasti práce a péče, rozhodování, bezpečí, zdraví, poznání, společnost, vnější vztahy a Instituce. V oblasti rovnosti žen a mužů totiž Česko dlouhodobě zaostává za průměrem Evropské unie. Tyto okruhy zahrnují 26 strategických cílů.

Pomohou peníze z evropských fondů

„Strategie přináší opatření, která pomohou narovnávat postavení mužů a žen v souvislosti s rodičovstvím, zajistí větší dostupnost školek a jeslí, zvýší transparentnost mezd, povedou ke zvýšení podílu žen na veřejném rozhodování, zlepší dostupnost služeb pro oběti domácího a sexuálního násilí, podpoří osvětu v boji proti genderovým stereotypům,“ uvedl Šafařík. S tím, že k podpoře by měly přispět i nové finanční nástroje – příští období EU fondů nebo připravovaný Národní plán obnovy. K plnění strategie budou sloužit i fondy EHP/Norska.

Násilí na ženách, fyzické tresty dětí či sucho. Odborníci nabízí řešení, politici je ale blokují

Mluvit ve školách o násilí

„V Česku se ve veřejném prostoru ženám a mužům nežije stejně. Svědčí o tom i data, která ukazují, že až 60 % žen se po setmění vyhýbá určitým místům ze strachu o své bezpečí. Pro srovnání u mužů je to 20 %. V praxi se často potkávám s dívkami a ženami, které čelily sexuálnímu násilí či kybernásilí. Za důležité považuji se o sexuálním násilí bavit na školách. Již několik let proto pořádáme preventivní workshopy a jsem ráda, že nově na nich spolupracujeme i s Odborem rovnosti žen a mužů Úřadu vlády,“ uvedla ředitelka spolku Konsent Johanna Nejedlová ke kapitole Bezpečí.

Využít potenciál žen ve vědě

Ke kapitole Poznání promluvil Marcel Kraus z Technologické agentury ČR. Uvedl, že ženy tvoří 60 % absolventů a absolventek magisterského studia, v dalších stupních studia a vědě jejich podíl však klesá a Česko tak neumí naplno využít jejich potenciál. Jen 27 % žen je zastoupeno mezi výzkumníky a výzkumnicemi. „Strategie v této oblasti navrhuje zavést podporu rodičů, kteří se vracejí do profese po rodičovské dovolené ve formě návratových grantů. Jedním z opatření je například umožnění rodičům proplatit hlídaní dětí z grantu. Podpoří se také aktivity, které motivují větší zapojení méně zastoupeného pohlaví, například mentoring, vzdělávací kurzy, kampaně, které zviditelní vzory v dané oblasti,“ uvedl.

Dnes, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Reklama