• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Podnikatelé jsou i nadále pesimističtí, důvěra v ekonomiku se ale v listopadu mírně zvýšila

  24.11.2022
  Doris Drienová

  Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu mírně zvýšila, meziměsíčně o 0,3 bodu na 90,1 bodu. Takzvaný souhrnný indikátor důvěry předtím klesal pět měsíců v řadě, v říjnu se navíc poprvé od loňského března dostal pod 90 bodů. U podnikatelů se nicméně důvěra v listopadu dál snižovala. Spotřebitelé, kde se indikátor důvěry v říjnu propadl na historické minimum, jsou nyní o něco optimističtější. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským listopadem je důvěra v hospodářství nižší u podnikatelů, spotřebitelů i celkově. Výsledky podle analytiků ukazují, že ekonomika je dál v útlumu a o něco příznivější pohled domácností souvisí hlavně s vládními zásahy do cen energií.

  Důvěra podnikatelů se v listopadu snížila o 0,4 bodu na 93 bodu, důvěra spotřebitelů vzrostla o 4,1 bodu na 76 bodu. Důvěra mezi podnikateli se snížila ve všech odvětvích s výjimkou stavebnictví. „Největší váhu v indikátoru důvěry podnikatelů má průmysl, kde důvěra v ekonomiku nepřetržitě klesá již od června. Důvodem je nejen klesající poptávka, která se projevuje také sníženou očekávanou výrobou, ale i v setrvalém růstu počtu podnikatelů, kteří v posledních měsících zvažují snižování počtu zaměstnanců,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

  Důvěra v ekonomiku mezi spotřebiteli se v listopadu odrazila ode dna. Respondenti se ve srovnání s říjnem méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. „Poté, co v říjnu klesl indikátor důvěry spotřebitelů na historicky nejnižší hodnotu, zaznamenala v listopadu většina sledovaných ukazatelů mírné zlepšení. Mluvit o změně trendu by však zatím bylo předčasné, neboť většina respondentů zůstává v hodnocení klíčových ukazatelů stále výrazně pesimistická,“ poznamenala Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

  Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka výsledky konjunkturálního průzkumu ukazují, že je ekonomika ve fázi útlumu. „Letmý záblesk u domácností je spíše výjimečným a souvisí zřejmě s vládními zásahy do cen energií. Až však dojde na nové zálohy a vyúčtování, může se pohled spotřebitelů opět rychle změnit k horšímu. U firem je vidět zakázkový pesimismus v průmyslu a stavebnictví a možná trochu velké oči firem ve službách při plánování dalších měsíců,“ sdělil Dufek.

  Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler míní, že výsledky průzkumu ukazují na překonání vrcholu inflačních tlaků. „Obavy domácností z inflace se dále snížily, což je patrně taženo kombinací vládních opatření. Pro ČNB jde však o důležitý signál, že inflační očekávání domácností kulminovaly a dále se nerozvolňují. Také očekávání firem ohledně růstu prodejních cen naznačily, že inflační tlaky kulminovaly a mírně polevují, zůstávají však stále poměrně silné,“ uvedl.

  Důvěra mezi podnikateli v průmyslu v listopadu klesla o jeden bod na 90,4 bodu, v obchodu se oproti říjnu snížila o 0,3 bodu na 99 bodu. Také ve vybraných odvětvích služeb se pesimismus podnikatelů prohloubil, když indikátor důvěry poklesl o 0,5 bodu na 92,4 bodu. Jen ve stavebnictví se důvěra podnikatelů zvýšila, a to o 5,4 bodu na 115,6 bodu, a jako v jediném odvětví byla vyšší i v meziročním srovnání.

  Mezi spotřebiteli ve srovnání s říjnem klesl podíl respondentů, kteří očekávají v příštích 12 měsících zhoršení celkové ekonomické i vlastní finanční situace. Přibližně 32 procent dotazovaných domácností uvádí, že obtížně vystačí se svými finančními prostředky. Na druhé straně zhruba 44 procent domácností si podle zjištění ČSÚ myslí, že měsíčně určité finanční prostředky uspoří. Počet spotřebitelů, kteří se domnívají, že v příštích 12 měsících nebude vhodná doba k pořizování velkých nákupů, zůstal přibližně stejný jako minulý měsíc.

  „Obavy domácností z dalšího růstu cen se meziměsíčně znovu snížily, přesto zůstávají vysoké. Počet domácností obávajících se zvýšení nezaměstnanosti se meziměsíčně téměř nezměnil,“ konstatoval ČSÚ.

  V meziročním srovnání je nicméně důvěra spotřebitelů stále výrazně nižší – loni v listopadu činila přes 91 bodů, letos 76. Celkový indikátor důvěry se meziročně snížil o 5,5 bodu, u podnikatelů klesl o 3,5 bodu.

   

  Srovnání indikátorů důvěry v ekonomiku ČR:

  Indikátory listopad 2022 říjen 2022 listopad 2021
  Průmysl 90,4 91,4 93,3
  Stavebnictví 115,6 110,2 113,2
  Obchod 99 99,3 104,7
  Vybrané služby 92,4 92,9 96,8
  Podnikatelé celkem 93 93,4 96,5
  Spotřebitelé 76 71,9 91,2
  Souhrnný 90,1 89,8 95,6

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte