Pokus o vraždu z Dolních Chaber policie vyšetřovat nebude. Pachatel má nízký věk

26.10.2021
Redakce

Za dubnový pokus o vraždu v pražských Dolních Chabrech policie nikoho neobviní. Případ odložila, protože kvůli nízkému věku pachatele nebylo možné zahájit trestní stíhání. V souvislosti s útokem na matku a jejího syna pátrali policisté po čtrnáctiletém chlapci.

„V dotazované věci rozhodl policejní orgán dne 21. října 2021 o odložení věci před zahájením trestního stíhání, neboť trestní stíhání je v souladu s trestním řádem nepřípustné. S ohledem na ustanovení trestního řádu nebylo možné trestní stíhání zahájit, neboť ve věci šlo o osobu, která není pro nedostatek věku trestně odpovědná,“ sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

„K dotazované věci nebudeme poskytovat další či doplňující informace, a to zejména s ohledem na věk dotčených osob,“ doplnil mluvčí.

Útok nožem se stal v noci na 28. dubna v Ploskovické ulici v Praze 8. Záchranáři tehdy uvedli, že na místě ošetřili dva lidi ve velmi vážném stavu. Policisté poté poblíž vypátrali čtrnáctiletého hocha. Zda spolu jeho pohřešování a násilný trestný čin souvisí, nekomentovali. Z vyjádření záchranářů vyplynulo, že i tento chlapec byl vážně zraněný.

Dospělému pachateli by za pokus o vraždu hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. To ovšem neplatí, pokud čin spáchalo dítě mladší 15 let, které není trestně odpovědné. Podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže mu soud může za spáchání činu, který by byl u dospělého pachatele trestný, uložit například ochrannou výchovu ve výchovném zařízení, ochranné léčení nebo psychologický program.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte