Policie navrhla obžalovat exradního Langa za výroky o prezidentu Zemanovi

23.12.2019
Jan Štoll

„Ze strany kriminalistů Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy bylo skončeno vyšetřování případu a státnímu zástupci byl doručen návrh na podání obžaloby,“ potvrdil redakci policejní mluvčí Jan Daněk.

Případem se bude dále zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7,  kterému spis policie předala.

Langovu kauzu odstartoval veřejný příspěvek „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“. Ostře se v něm vymezil vůči prezidentu Miloši Zemanovi a poslancům kvůli církevním restitucím.

Policie se nejdříve na podnět Pražského hradu začala případem zabývat, později zahájila trestní stíhání. Policejní ředitelství už dříve potvrdilo, že případ prošetřuje pro podezření z trestného činu dle § 352 odstavec 1, 3 – násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci.

Ačkoliv se Lang v médiích za své výroky o prezidentovi omlouval, pro ČTK po zahájení trestního stíhání napsal, že se nenechá zastrašit a že na smyslu svých slov trvá. „Jedná se o zneužití moci k potlačení svobody projevu a k zastrašení všech svobodomyslných občanů,“ reagoval v pondělí Lang na zahájení stíhání. „Bez svobody projevu neexistuje demokracie. Tento režim s podporou nelegálních komunistů buduje novou totalitu a opět nasazuje lidem náhubky strachu,“ doplnil s tím, že „Zeman je obyčejná bolševická zrůda“.

Podle právního názoru  Miroslava Dudy ale Langova vyjádření naplnila podezření hned z několika dalších trestných činů. „Mohlo by se také jednat o § 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, pak také § 364 trestního zákoníku Podněcování k trestnému činu a současně s tím připadá v úvahu i trestný čin pomluvy podle § 184 trestního zákoníku, neboť autor o jiném sděluje ‚nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu‘. Tresty za jednotlivé trestné činy se pohybují od jednoho do tří let odnětí svobody,” vysvětlil další možná podezření při prostudování vyjádření radního Langa JUDr. Miroslav Duda, který mimo jiné vyučuje na Policejní akademii České republiky.

Podle dřívějšího Langova vyjádření zneužila jeho příspěvek politická konkurence, která ho rozeslala médiím. Lang následně rezignoval na funkci radního, ačkoliv ho někteří jeseničtí zastupitelé podpořili a odhlasovali vyjádření, že výrok byl Langovým osobním prohlášením a nevyjadřuje postoj zastupitelstva ani městské rady. Lang uvádí, že se ve funkci rozhodl skončit kvůli pracovnímu vytížení, nikoliv kvůli kritice, které za svůj výrok čelil. ODS ho ještě předtím vyloučila kvůli výroku ze strany.

Lang chce zpět do ODS, své názory obhajuje u strany i státního zástupce

Lang ale vidí své vyloučení z ODS jako sporné, vyplývá to z jeho komunikace se stranou. „Vaši reakci na mou předžalobní výzvu vnímám jako odmítnutí smírného řešení. Nezbývá tedy než abych se zodpovězení výše uvedených otázek domohl u nezávislého soudu. Tzv. vyloučení mé osoby pokládám za nicotné, případně neplatné, uskutečněné pouze z důvodu nepřípustným a nedemokratickým (bolševickým) způsobem zasáhnout do demokratického vývoje v MS ODS Jesenice. Z ODS jsem vystoupil o své vůli na protest proti bolševické organizaci strany. Nevylučuji však, že v nejbližších dnech do některé z buněk ODS opět vstoupím,“ uvádí Lang v odpovědi na dopis hlavnímu manažerovi ODS Janu Kočímu.

V odpovědi také před stranou obhajuje své postoje. „Závěrem chci uvést, že ke svému článku na Facebooku s názvem Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat se hrdě hlásím. Tento článek navazuje na tradici hrdinů bratří Mašínů a legálním a legitimním způsobem vybízí občany k obraně demokracie a Ústavy přesně ve smyslu čl. 23 Listiny základních práv a svobod, jež je součástí naší Ústavy,“ uvádí Lang.

V podnětu k výkonu dohledu nad postupem dozorového státního zástupce, který Lang adresoval 15. října 2019 Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 7, pak uvádí: „V případě Zemana by se vzhledem k pokročilému rozkladu jeho osobnosti a fyzické schránky dalo uvažovat i o asistované sebevraždě. Nelze tedy bez dalšího dovozovat automaticky bez příslušného odůvodnění, že pojem zabití druhého člověka je ekvivalentem vraždy. Tomu napovídá i popisovaný způsob zabití Zemana (podřezání). Je zjevné, že takovýto způsob nelze provést vzhledem k Zemanově ochrance vraždou.“Nepřehlédněte