• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Policie v Ústeckém kraji marně shání posily

  10.1.2023
  Simona Knotková

  Policii v Ústeckém kraji posílí od 1. února 12 lidí z jiných krajů, v regionu jich ale chybí na 560. Nejhůř jsou na tom územní odbory Chomutov, Teplice a Děčín. V každém okrese chybí zhruba 100 lidí, jen loni odešlo v celém kraji 251 policistů. V roce 2016 byl v kraji podstav pouze 12 lidí, správně by mělo v regionu sloužit 3491 mužů. Novinářům to v úterý po jednání se starosty v Krásné Lípě na Děčínsku řekl šéf krajského ředitelství Jaromír Kníže. Starostové ve Šluknovském výběžku, kde je situace zvlášť kritická, chtějí problematiku probrat s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) a policejním prezidentem Martinem Vondráškem, řekl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

  Policisté se v regionu vzájemně zastupují. Vypomáhá speciální pořádková jednotka, oddělení hlídkové služby a slučují se výkony sousedících obvodních oddělení, uvedl Kníže. Výpomoc, která má přijít začátkem února, je podle něj nižší než dřív. „Tato pomoc tady probíhala a teď je nižší, než bývalo zvykem, protože útvary, která jsou na tom lépe, musí zabezpečovat slovenskou hranici,“ řekl Kníže s tím, že jakmile to bude možné, do kraje dorazí další výpomoc. Podotkl, že Ústecký kraj patří mezi čtyři regiony, kde je podstav takto vysoký. „Jasně zaznívalo, že situace není dobrá, a starostové chtějí mít jistotu, že se tato situace zhoršovat nebude, ale toto je na jednání na jiné úrovni,“ uvedl ředitel. Řekl, že v Ústeckém kraji činí náborový příplatek 110 000 korun, může však činit až 150 000 korun. Podle něj je právě tato stránka v gesci policejního prezidia.

  Úterního jednání účastnilo 13 starostů z výběžku. Kolář řekl, že jsou s jednáním spokojení kvůli otevřenosti policejního ředitele. „Dozvěděli jsme se, že se nedaří nábor a sanovat velký odliv policistů,“ sdělil Kolář s tím, že z jeho pohledu jde v současnosti v kraji o limitní stav. „Budeme usilovat o to, aby se tomu věnovala pozornost z centrálních míst. Zkusíme oslovit ministra vnitra, co nejrychleji,“ řekl starosta. Předmětem jednání by podle něj měly být například odměny pro policisty, jejichž objem se postupně snižuje.

  Mezi důvody odchodů zaměstnanců policisté loni často uváděli únavu, stres či nespokojenost s vedením. Nábor nových policistů se podle Koláře příliš nedaří. „Na oddělení ve Velkém Šenově zbyli dva policisté. Jejich činnost nějakou dobu pomáhali vykrývat policisté od nás z Krásné Lípy a to bylo teď přetvořeno,“ řekl už dřív starosta. Krásnolipští policisté podle něj pomáhají ve Varnsdorfu a sever, kde je i Velký Šenov, vykrývají policisté ze Šluknova a Rumburku. „Přirozeně máme obavu, že kriminalita půjde nahoru,“ podotkl tehdy Kolář. Podle jeho názoru řada zkušených policistů zvolí odchod do klidnějšího zaměstnání, protože mají jako finanční jistotu výsluhu. Jedním z možných řešení by tak bylo policisty nadstandardně ohodnotit v době výkonu služby, nikoli až po jejich odchodu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte