Pospíšil: Zničená připomínka Milady Horákové je možná obrazem společnosti

22.8.2020
Jan Štoll

„Abychom na zločiny komunismu nikdy nezapomněli, musíme si je aktivně připomínat a jsem rád, že jsme k tomu mohli na Kampě přispět,“ uvedl Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která provozuje Muzeum Kampa.

„Je pro mě nepochopitelné, že někdo dokáže zneuctít památku těch, kteří byli zavražděni. My jsme chtěli, aby to nebyla jen odborná debata, abychom řešili jen fakta, i když se ukazuje, že jsou dnes velmi důležité,“ uvedl Jiří Pospíšil debatu s připomínkou na nedávné zničení připomínky Milady Horákové neznámým vandalem.

„Chtěli jsme debatu pojmout jako otázku, co vlastně komunistická totalita říká dnešnímu člověku. Jak nahlížíme na to, že dnes někteří členové odborné veřejnosti nebo na politické scéně, relativizuji zločiny komunismu,“ řekl Pospíšil.

Připomněl oběti cynicky zavražděné v komunistickém režimu. „Je jedno jestli ten totalitní režim měl nálepku levicový nebo pravicový. Byl to totalitní režim, který vraždil a justiční proces využíval k posílení pozice,“ dodal Pospíšil.

„To, jak jsou dnes relativizovány totalitní zločiny je závažná otázka,“ řekla Miroslava Němcová.

„Společenský pohyb směrem k relativizaci nespadl z nebe, je to podmíněno personálně, myslím tím prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Tyhle postavy svou minulostí a odklonem od demokratických zemí, a příklonem k autoritářskému režimu, otevírají vrátka komunistům. Babiš je pozval k vládě, řeči o podoře nejsou pravdivé, oni jsou fakticky členem vlády, protože bez nich by nic neschválil,“ dodala Němcová.

Podle Němcové se právě toto dává prostor lidem, kteří nejsou s demokracií srostlí a spoléhají na zapomínání.

„Udělal jsem už hodně výstav, tohle se mi stalo poprvé. Třicet let po pádu komunismu. Neporušen zůstal panel o vyšetřování a příslušnících StB,“ všiml si historik Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek, který výstavu koncipoval jako poctu všem obětem procesu.

Výstava bude na Kampě do 24. srpna.

Připomínka justiční vraždy Milady Horákové je zničená, zůstala jen StBNepřehlédněte