„Potřebuju ledvinu,“ napsal si muž na Twitter. Zachránilo mu to život

3.2.2022
Simona Knotková

Sociální sítě opět odhalily svou sílu. Třiapadesátiletý Američan Chris Strouth díky nim našel dárce ledviny.

Chris Strouth je hudebník a filmař z Minnesoty. V roce 2009 mu lékaři diagnostikovali onemocnění ledvin, kvůli kterému musel začít pravidelně docházet na dialýzu. To ale nestačilo. „Sakra, potřebuju ledvinu,“ napsal si jednoho dne na sociální sítě. Pak se začaly dít věci.

Svoji operaci ledviny sledoval v zrcadle. Úspěšný spisovatel byl velmi zvídavý

„Byl jsem zrovna v kině a když jsem se za dvě a půl hodiny vrátil, uviděl jsem neuvěřitelný příval podpory. Na Twitteru i Facebooku lidi na můj příspěvek reagovali. Aniž by vůbec znali svou krevní skupinu, dobrovolně se přihlašovali a všechno si o tom zjišťovali,“ vypráví Strouth.

Mezi dobrovolníky byl také šestapadesátiletý Scott Pakudaitis. Stejně jako Chris působil na hudební scéně, ale s Chrisem se znal pouze letmo. Právě jeho krevní skupina se shodovala s Chrisovou.

„Chrise jsem vždycky obdivoval jako umělce, je to velmi talentovaný člověk. Řekl jsem si, že když mám tu možnost někomu pomoct, udělám to. To, co mi způsobí nepohodlí na pár týdnů, jinému pomůže na roky,“ prozradil do médií.

I přes podařenou transplantaci Strouth nakonec musí stále docházet na dialýzu a čeká ho další přenos orgánu, tentokrát od vzdálené sestřenice jeho ženy. Prvenství v podobě první transplantace provedené díky sociálním sítím mu ale už nikdo nevezme. I nového dárce ostatně sehnal díky internetu.

Poprvé v historii byla člověku úspěšně transplantována prasečí ledvina

„Díky sociálním médiím mě byla schopná kontaktovat. Je to tak trochu neuvěřitelné,“ uzavírá.

Zdroj: LADbibleNepřehlédněte