Pozvánka na jazz: Sice se neřadí mezi „hlavní proud“ současné hudební scény, získávají však prestižní ocenění!

6.7.2018
Renáta Šťastná

Přidáme-li ještě jednu pětku, oslava léta se nenápadně propojí s oslavou narozenin sopranistky Dáji Šimíčkové, která spolu s mezzosopranistkou Taťánou Roskovcovou a altistkou Martou Marinovou tvoří vokální trio. Celý band doplňují kytarista Jiří Kovář, kontrabasista Jaroslav Šimíček, bubeník Jan Dvořák a David Fárek j.h. se svým saxofonem.

Maminka ho nečekaně opustila. To nešťastného zpěváka inspirovalo pomáhat lidem s rakovinou

Kapela postavená na vokálním vícehlasu a akustickém zvuku není omezena žánrově ani interpretačně. Vyžaduje však pečlivý výběr výborných a hlavně všestranných hudebníků. A to se jim evidentně vyplácí. Repertoár tvoří zčásti jazzové standardy, zčásti skladby, které se standardy teprve stanou.  Skladby Ch. Corey, P. Methenyho, B. Bacharacha a mnoha dalších doplňuje vlastní tvorba. Přestože jejich písně nejsou tím takzvaným „hlavním proudem“, získali letos za jednu ze svých písní ocenění Zlatá Česká dvanáctka v hitparádě ČRo Dvojka a už půl roku se v rozhlasové soutěži drží na nejvyšších příčkách.

Malou zpěvačku s velkým hlasem doprovodila při komorním recitálu i čivava

Původní písně kapely jsou ve větší míře zastoupeny teprve na jejich druhém albu „Lazy Afternoon“. Autorská a zároveň manželská dvojice Šimíček (hudba)/ Šimíčková (text) se pohybuje třeba i na poli dětské tvorby. Úspěšnou premiéru v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu má čerstvě za sebou i jejich čtyřdílný cyklus Písničky na celý rok. Na společném kontě mají též písně do seriálu První republika, jehož třetí řada se chystá na televizní obrazovky letos na podzim. Tyto skladby hudebně ztvárnila dobová kapela Shadde Yadda, v níž autorská dvojice účinkuje a spolu s nimi i další instrumentalisté, paralelně vystupující s Prime Time Voice.

Kapela je zatím známá spíše z jazzových pódií a swingových festivalů. V minulosti se však představila i v rámci Pražského jara, Smetanovy Litomyšle, Prague Proms, Prix Bohemia Radio a mnoha dalších festivalů. K nezapomenutelným zahraničním koncertům (vedle těch na londýnské scéně či v bavorském Burgthann) přibyly v poslední době další – v sále Státní filharmonie Košice nebo v Gaubaldhaus v německém Waldmünchen.
Po letní pauze je vedle pravidelných vystoupení v pražských jazz klubech jako je Jazz Dock nebo Agharta určitě zastihneme na podzimním festivalu Žižkov Meets Jazz, nejbližším mimopražským místem koncertu je moravské město Třebíč.

Díky umělecké rozpínavosti každého z členů souboru je možné zachytit je jednotlivě v rámci jiných uměleckých těles a uskupení. Kupříkladu právě Daja & Shadde Yadda budou k vidění i slyšení s programem ke stému výročí republiky v nejrůznějších koutech naší vlasti. Pohostí je třeba Praha, Mělník, Šilheřovice, Katovice, Mladá Boleslav, Teplice, Konopiště a mnoho dalších měst a míst, kde se s nimi můžeme setkat po celý zbytek roku a to až do Vánoc.

FOTO: Prime Time Voice

Prime Time Voice - Prime Time Voice 6Prime Time Voice - Prime Time Voice 5Prime Time Voice - Prime Time Voice 2Prime Time Voice - Prime Time Voice 3Prime Time Voice - Prime Time Voice 4

„Do té doby ale krásné léto a všechno nej,“ přejí společně. „Anebo rovnou obojí najednou!“

Kdy a kde? 12. července s Prime Time Voice v Agharta Jazz Centru Prague od 21 hodin.Nepřehlédněte