Praha 22 dočasně přejmenovala ulici Přátelství na Česko-ukrajinského přátelství

7.4.2022
Jan Štoll

Za dočasným přejmenováním stojí ulice starosta Tomáš Kaněra (ANO), radní Štěpán Zmátlo (KDU-ČSL), Miroslav Roth (ANO) a Radovan Koutský (Svobodní). Má se jednat o projev sounáležitosti s Ukrajinci, co utíkají před válkou.

„Je to přesně měsíc co válka začala. I naše přejmenování ulice Přátelství bude trvat stejně dlouho. A doufáme, že až budeme název vracet do původní podoby, bude válka minulostí. Název naší hlavní ulice v Uhříněvsi odkazuje na přátelství mezi Československem a Sovětským svazem. Je symbolické, že právě nyní mu dáme jiný význam,“ uvedli radní v prohlášení.

„Když padají salvy z raketometů na domy, školy a nemocnice, není možné lavírovat, hledat důvody pro vysvětlení a ospravedlnění „hluboké ruské duše“. Je potřeba se vyjádřit, pojmenovat. A to jde dobře pomocí symbolů, kterým každý rozumí. Název naší ulice takový symbol je,“ dodali.

Ulice Přátelství po dlouhá léta nesla název Pražská nebo Pražská třída. Za první republiky byla část přejmenována na Švehlovu – podle českého agrárního politika Antonína Švehly (1873 – 1933), část na Tyršovu – podle zakladatele Sokola Dr. Miroslava Tyrše (1832 – 1884). Krátce před 2. světovou válkou byla přejmenována zpět na Pražskou. Po válce nesla název Stalinova a po odhalení Stalinova kultu v 50. letech 20. století byla přejmenována opět na Pražskou. V roce 1978 v důsledku připojení Uhříněvsi ku Praze (1.7.1974) a duplicitnímu názvu přejmenována na Přátelství. Což vyjadřovalo československo-sovětské přátelství.

stoNepřehlédněte