• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Praha 6 má obavy o budoucnost veleslavínského zámečku

  13.2.2024
  Fefík

  Škola, kulturní centrum, prostor pro komunitní akce, park otevřený veřejnosti – ještě loni se zdálo, že se areál veleslavínského zámku otevře v řádu několik let lidem a stane se přirozeným centrem Veleslavína. Letos je opět vše jinak.

  Praha 6 chtěla v první fázi otevřít park pro veřejnost a umožnit v areálu konání kulturních a komunitních akcí, protože Veleslavín postrádá přirozené centrum pro trávení volného času. Vzhledem k velikosti celého areálu a jeho aktuálnímu špatnému stavu bohužel není v kapacitách Prahy 6 řešit budoucnost veleslavínského zámku samostatně, proto chtěla plány uskutečnit ve spolupráci s hlavním městem.

  „Dlouhodobě jsme byli zástupci hlavního města ubezpečováni, že trvá zájem Prahy na řešení situace veleslavínského zámku, ať už krátkodobé, nebo v delším časovém horizontu. V této věci jsem absolvoval řadu jednání a snažil jsem se zprostředkovat dohodu mezi státem a hlavním městem,“ uvedl místostarosta šestky pro majetek Petr Prokop. V závěru loňského roku bohužel hlavní město přehodnotilo svůj postoj a závazek vůči veřejnosti získat zámek do svého majetku v rámci směn se státem. Zároveň hlavní město odmítlo dále prodloužit výpůjčku od státu a od nového roku budoucnost zámku přestalo, s odkazem na vysokou cenu, řešit.

  „Hlavní město mělo prioritně zájem o bezúplatný převod zámku Veleslavín a nikoli o úplatný, za což lze považovat i takzvané vzájemné převody majetku mezi státem a hlavním městem. Navíc stát za zámek požaduje protihodnotu 523 milionů korun, což považujeme za nepřiměřené. Ve chvíli, kdy není ochotný převést nemovitost na Prahu bezúplatně, nedává nám smysl pokračovat v krátkodobých výpůjčkách, protože to není řešení situace,“ vysvětluje rozhodnutí Prahy Adam Zábranský, radní hlavního města pro majetek. A dodává, že zvelebení a uvedení zámku do provozuschopného stavu bude vyžadovat investice v řádu dalších stovek milionů korun.

  Oprava morového sloupu na Malostranském náměstí. Blesk udeřil do jeho Božího oka

   

  Praha 6 se v závěru roku dostala do nečekané a nezáviděníhodné situace. „Byli jsme nuceni ve velice krátkém čase reagovat na nabídku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových k převzetí výpůjčky včetně všech souvisejících nákladů v řádech milionů korun ročně. Tuto nabídku jsme museli prozatím odmítnout, protože zatím nemáme zpracovanou vizi dlouhodobého ekonomicky udržitelného využití zámku v nové situaci, bez účasti hlavního města Prahy, a bez této jasné vize nemůžeme vynakládat zodpovědně prostředky z rozpočtu městské části na údržbu a správu areálu,“ vysvětlil Petr Prokop.

  Radnice však i nadále nabízí hlavnímu městu spolupráci v úrovni správy a údržby parku, organizace akcí pro veřejnost i budoucí investice do rekonstrukce některých objektů v rámci areálu. Co když ale k dohodě nedojde? Hrozí opět dražba a převod do soukromých rukou, čemuž se už jednou podařilo zabránit pod tlakem veřejného mínění?

  „Další postup se bude odvíjet od postoje hlavního města Prahy a městské části Praha 6,“ reagovala Michaela Tesařová, tisková mluvčí ÚZSVM.

  Zdroj: Praha 6  Nepřehlédněte