Praha je stále ještě klidným místem, s tichými, zadumanými místy, kde můžeme být sami

Další fotky

V dějinách všech bitev světa bylo snahou vítěze zanechat trvalou památku na svoje vítězství. Ústní tradice? To je velmi málo. Záznamy v kronikách nebo oslavné písně? Budiž, ale to také dlouho nevydrží. Kámen a kov je trvanlivější. Vítězné oblouky známe již od starověku. Křesťanství na podobných snahách nic nezměnilo, protože lidé se také nemění.

Psát tip na výlet v této době? Proč ne. Třást se před televizí strachy, na zdraví nepřidá, a tak každá příležitost zmizet ven, někam do klidu přírody, nebo i do tichých, městských zákoutí je jedině žádoucí. Může se zdát, že to má městský člověk poněkud těžší, ale není to tak úplně pravda. Praha je sice velkoměsto, ale jen na české poměry. Pozor, to zdaleka neznamená na malé poměry. V porovnání se světovými megapolemi, s mnoha miliony obyvatel, je Praha stále ještě klidným místem, s tichými, zadumanými místy, kde můžeme být sami.

Líbezná tvářička, která budí důvěru a které se lze bez obav svěřit. Historie Pražského Jezulátka

Dnešní tip na výlet můžeme začít na konečné tramvají č. 22 nebo č. 25. na Bílé hoře. Letohrádek Hvězda je nedaleko, mohyla na tragickém bojišti pár minut chůze. Národní kulturní památka, kostel Panny Marie Vítězné je však přímo zde. Zeď celého poutního areálu se téměř dotýká tramvajových kolejí.

Původní účel, této později barokní stavby, byl přeci jen trochu jiný, než byla pýcha vítězů. Byl to prostý fakt pohřbu spousty mrtvých vojáků, na obou stranách, které by ani ten nejbarbarštější vítěz nenechal napospas havranům. Na bojišti před čtyřmi sty lety jich jistě nebylo málo. Bohatá hostina na prostřeném stole, vždyť už byl sychravý listopad.

Geniální architekt Santini dokázal krásu a víru vtělit do kamene. I dnes člověk stojí nad jeho díly v úžasu

První stavitel prosté kaple je dodnes neznámý. Kaple sloužila k pohřbu ostatků všech vojáků, kupodivu jejich kosti se kvůli rozdílnému názoru na víru mezi sebou nepopraly a ani stavitel nic podobného neřešil.

V roce 1628 byl z iniciativy císaře Ferdinanda II. založen klášter servitů, což je Řád služebníků Mariiných. Stavba však počala brzy váznout, třicetiletá válka byla v plném proudu a peníze se utrácely za žold a střelný prach. Nakonec stavbu poškodili Švédové, a z velkolepého plánu zbyla jenom chátrající kostnice. Tak to zůstalo až do počátku 18. století.

FOTO: Kostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře

Kostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Kostel Panny Marie Vítězné Bila horaKostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Kostel Panny Marie Vítězné Bila horaKostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Kostel Panny Marie Vítězné Bila horaKostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Kostel Panny Marie Vítězné Bila horaKostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Kostel Panny Marie Vítězné Bila hora
Další fotky
Kostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Kostel Panny Marie Vítězné Bila horaKostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Kostel Panny Marie Vítězné Bila horaKostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Kostel Panny Marie Vítězné Bila horaKostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Kostel Panny Marie Vítězné Bila horaKostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Kostel Panny Marie Vítězné Bila horaKostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Kostel Panny Marie Vítězné Bila horaKostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - bila horaKostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře - Bila hora

Opuštěné kostnice se ujalo baroko a po více než sedmdesáti letech od posledního řádění Švédů, byla konečně stavba věnovaná Panně Marii Vítězné vysvěcena. Psal se rok 1706. Práce pokračovaly až do roku 1729. Podávali si zde ruce významní umělci. Jan Blažej Santini- Aichel zde také zanechal nesmazatelnou stopu. Od tragické bitvy v té době již uplynulo více než století. Umělci, kteří museli být katolíky, však jistě v té době již nevytvářeli svá díla s dlouhým nosem k poraženým.

Můžeme se procházet nádhernými ambity, shlédnout kopii obrazu, který podle tradice pomohl vítězi, i zapálit svíčku u ekumenického hrobu padlých vojáků. V této době v areálu kostela probíhá výstava věnovaná bitvě, která stála u zrodu této krásné ozdoby Prahy.

Dnes, 11:40
Všechny své umělecké „role“- malíře, sochaře, performera a básníka – chápe a žije jako roli...
Dnes, 10:54
Od soboty 5. prosince nejen v pražském Rock Café, ale i po celém v Česku...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 10:20
Snad žádná jiná květina nemá tak širokou škálu barev, tvarů, ale také způsobů využití. Chryzantémy...
Dnes, 08:59
Že si 15letý školák zapálí marihuanu? Možná právě učinil první krok do drogového pekla. Marihuana...
Dnes, 08:11
Nejvyšší horou Ukrajiny je s nadmořskou výškou 2061 nad mořem vrch Hoverla. Hora se nachází...
Včera, 21:02
Ve věku 92 let zemřela televizní a rozhlasová moderátorka Kamila Moučková. Uvedla to Česká televize.
Včera, 15:40
Prostituce je nejstarším řemeslem světa. Přirovnání většinou kulhají, ale pro jednou je v tomto případě...
Včera, 14:48
Zatím co epidemiologická situace v Praze je podle indexu rizika na hodnotě 45 a například...
Včera, 14:19
V Česku je každý rok odhaleno přes 1200 nových případů žloutenky typu C. Obecně prospěšná...
Včera, 13:40
Romantická architektura zdaleka nemá jednotný styl, neboť se architekti od přelomu 18. a 19. století...
Reklama