Jubilejní zemská výstava: Jako dílna „Cyklopů“!

Jubilejní výstava byla 15. května 1891 podle plánu zahájena a od prvního dne sklízela neuvěřitelný úspěch. Denně sem proudily davy ohromených i okouzlených návštěvníků. Nebylo divu – nic tak velkolepého do té doby Praha ani Čechy nezažily.

Už přístup po téměř ideálně rovné Bělského třídě (dnešní Dukelských hrdinů) byl impozantní. Zakončovala ji vstupní brána nebo lépe řečeno triumfální dřevěný oblouk – osmnáct metrů vysoký a zdobený znaky čtyřiceti českých měst. Byla postavena podle návrhu architekta Antonína Wiehla a na Výstaviště se jí procházelo až do roku 1952, kdy byla z bezpečnostních důvodů stržena.

Za branou už se okouzleným očím otevíral pohled na hlavní promenádu výstaviště. Pravou stranu tvořily administrativní budovy, budova retrospektivní výstavy a bok pavilonu hlavního města království Prahy, po levé straně budova pošty a telegrafu, umělecké výstavy a bok pavilonu zemského výboru. Promenádu čelně uzavírala největší stavba na výstavišti – Průmyslový palác se svatováclavskou korunou na vrcholu hlavní věže středního traktu, která bývala v noci elektricky osvětlena. 

Jubilejní zemská výstava 1891: Veškeré bohatství českého nadání a práce

Park před hlavním vchodem do Průmyslového paláce zdobila jezdecká socha Jiřího z Poděbrad na dřevěném podstavci. O vytvoření pomníku se zasloužil poděbradský Sokol, který v roce 1883 založil Spolek pro vybudování pomníku krále Jiřího, Realizací pomníku pověřil sochaře Bohuslava Schnircha. Část peněz se podařilo získat pomocí sbírek a dobročinnými akcemi. Socha byla dokončena v roce 1891 a poděbradští sokolové se rozhodli ji vystavit na Jubilejní zemské výstavě, což významně urychlilo sběr finančních prostředků. Na Výstavišti socha zůstala až do skončení Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895. Následně byla převezena do Poděbrad, kde byl vybudován kamenný podstavec a pomník byl za velkých oslav 15. srpna 1896 odhalen.

Průmyslový palác byl nejen největším pavilonem výstavy, ale spolu se Strojovnou se lišil i svou konstrukcí. Poprvé v české architektuře byly totiž při jejich stavbě užity montované železné části. Architekt Bedřich Münzberger původně navrhl zděnou budovu, ale pod dojmem pařížské světové výstavy roku 1889 a úspěchu Eiffelových konstrukcí svůj projekt přepracoval do dvojnásobných rozměrů. Projektování a vlastní stavba si vyžádaly netradiční spolupráci architekta s konstrukční kanceláří První českomoravské továrny na stroje. Vrchní inženýr továrny František Prášil odjel na studijní cestu do Paříže a výsledkem byl projekt železné kloubové konstrukce podle Eiffelova vzoru. Estetické účinky odvážného kovového skeletu sice v konečné fázi překryly historizující zděné části, ale dojem lehkosti zachraňovaly ohromné zasklené plochy v čele a v bočních křídlech paláce.

Jubilejní zemská výstava – konečně otevřeno!

První montážní práce byly zahájeny už v srpnu 1890 a k 31. prosinci byla stavba až na kopuli a zábradlí na střeše úplně hotova. Bylo to díky neuvěřitelnému výkonu montérů, tesařů a dalších dělníků. Jejich práci obdivoval i dobový tisk: „Večer, když mlha vůkol se rozlehla a výšiny lešení jako v mohutném oblaku osvětleny byly… a když v oblaku tom míhaly se postavy pracovníků, zářilo žhavé železo a do hrobového ticha mrazivé zimní noci rozléhaly se rány kladiv, tu zdálo se to vše jako podivným snem, jako oblačnou nějakou dílnou Cyklopů s jejími výhněmi a nadpřirozenými silami.“

Železná konstrukce středního traktu a obou křídel vážila dohromady 800 tun. Montáž neprobíhala bez problémů. Počátkem září 1890 přišly vytrvalé deště, rozvodněná Vltava zaplavila dolní část areálu. 11. září před osmou hodinou ráno se se strašlivým rachotem zřítily tři střední profily ze čtyř právě dohotovených. Naštěstí se montéři krátce předtím šli schovat před prudkým lijákem, takže nedošlo k žádným obětem na životech, jen na staveništi ležely ohromné kusy zohýbaného železa na troskách dřevěného lešení. K chybě došlo zřejmě při montáži, často přerušované deštěm, nicméně ředitel První českomoravské továrny na stroje přislíbil, že továrna dodá nové díly zdarma a montáž dokončí včas.

Jak víme, svoje slovo také dodrželi.

Včera, 08:19
Světelná instalace, která připomíná proměny životního prostředí na planetě Zemi, bude od dnešních 12:00 vidět...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
21.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.4.2021
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
20.4.2021
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
20.4.2021
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
20.4.2021
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Reklama