Primark otevře pobočku v Praze. Čechům skončí tradiční vánoční cesty do Drážďan

Ubyde jedna vánoční tradice. Za výhodnými nákupy v Primarku už nebudou muset Češi cestovat do Drážďan či Vídně. Irský obchodní dům otevře v květnu 2020 pobočku na Václavském náměstí v Praze.

Kvalitní zboží a přitom levné. Tak o nákupech v Primarku uvažuje spousta Čechů, a proto podniká tradiční většinou se svátkem spojené cesty do německých Drážďan nebo rakouské Vídně, aby si tam nakoupili. Do roka mohou naopak Češi i zahraniční turisté jezdit na Václavské náměstí do Prahy, kde má být pobočka Primarku v květnu 2020 otevřena. Má být součástí Květinového domu, který se staví na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Módní řetězec by měl vzniknout v dolních patrech domu.

Drážďany

Drážďany vlakem vyjdou letos dráž. Kolik kdo zaplatí?

„Prodejna bude stejně velká, jak to znají zákazníci ze zahraničí. Dá se předpokládat, že bude nabízet i stejný sortiment,“ uvedl Jan Kotrbáček z realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která je partnerem Primarku v Česku.

Obliba tohoto řetězce je zejména v poměru ceny, kvality a originality. Dětské triko se dá pořídit i za 50 korun, svetr za 150 korun, pánské kalhoty za 400 korun. To bude znamenat konkurenci místním obchodům.

„Karlák“ i „Kulaťák“ dostanou nový kabát

„Pro řadu značek střední úrovně bude vstup Primarku na český trh tvrdá konkurence. Řada lidí vnímá jeho zboží jako kvalitní a za velmi dobré ceny. Pokud udrží cenovou hladinu, kterou mají nastavenou například v Drážďanech, kam jezdí spoustu Čechů, budou mít úspěch,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Rovněž ovšem přiznal i opačný scénář.

Řetězec by mohl rychle vytěžit poptávku a fakt, že Češi měli značku dlouhá léta daleko, pak by ale Primark mohl narazit. „Čeští zákazníci jsou relativně zvyklí nakupovat za daleko vyšší ceny, takže to může svádět,“ naznačil, že by v českém Primarku mohlo být dráž než třeba v sousedním německém.

Dnes máme obchoďák IKEA, za komunistů byla populární Krásná jizba. Co bylo tehdy na prodej?

Spekulace, že se pražský Primark stane „popelnicí“ stejnojmenných řetězců v Londýně, Paříži a dalších metropolí, Kotrbáček odmítl. „Obchod, který vzniká v Praze, bude vlajková loď střední a východní Evropy. Zákazníci z Čech a Moravy, kteří doteď jezdili do Drážďan, Lince a do Vídně, začnou jezdit do Prahy, protože půjde o obrovskou pobočku, která se navíc bude nacházet na zajímavém místě a v nové budově v samém centru Prahy,“ míní. Kotrbáček má za to, že tito lidé by do hlavního města jinak nejeli a že z jejich přílivu budou těžit i další obchodníci i podniky. „Jde o obrovský magnet. Díky němu si tito lidé udělají výlet do Prahy, kde utratí peníze nejenom v Primarku i jinde,“ naznačil.

V Evropě a USA má Primark celkem 363 prodejen. Nejvíce jich je ve Velké Británii, ve Španělsku a v Irsku. Za svůj úspěch vděčí řetězec strategii, která kombinuje módní zboží a nízké ceny. Primark je známý nízkými maržemi. Největší je v Manchesteru, má 14 400 m2.

(mim)

Dnes, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Dnes, 09:28
Máte sedavé zaměstnání, nesportujete nebo máte nadváhu? Potom vám dost možná hrozí trombóza. Její příznaky...
Dnes, 08:51
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 08:51
Na přelomu tisíciletí vzrušovaly Pražany nálezy rozřezaných částí mužského těla nejdříve ve vinohradských popelnicích a...
Dnes, 06:51
Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských...
Včera, 20:34
V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to...
Včera, 18:40
Původně zubař a později jeden z nejslavnějších českých vědecko-fantastických spisovatelů byl ve své době zjevením....
Včera, 13:50
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 11:39
Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička rezignoval. Hnilička byl pod tlakem od ledna, kdy...
Včera, 11:23
Těch deset mladých lidí, kteří naštěstí neměli hluboko do kapsy, vyřešilo problém s morovou nákazou...
Včera, 10:57
Pracovníci brněnského Ústavu archeologické památkové péče odkryli v katastru Mutěnic na Hodonínsku část velkomoravské vesnice....
Reklama