Příští rok to bude 80 let od vyhlazení Ležáků nacisty. Památník chystá novou expozici

11.10.2021
Redakce

Památník Ležáky připravuje novou expozici k 80. výročí vyhlazení osady nacisty. Jeho správa využije k obměně muzea opravy jediné příjezdové silnice, která k památníku vede a do začátku zimy bude mimo provoz. Příští rok na podzim by pak mohly začít úpravy budovy.

„Hlavní návštěvnickou sezonu končíme 30. října a silnice bude možná zprůjezdněna až 30. listopadu. Pevně věřím, že na příští sezonu bude nová expozice připravena. Ideu už máme vymyšlenou, ale všechno záleží na penězích,“ uvedla vedoucí Památníku Ležáky Chvojková. Každoročně se v památníku k výročí zániku Ležáků pořádá pietní akt.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Zjistili, že odtamtud parašutisté vycvičení ve Velké Británii udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Bývalá kamenická osada je národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů. Muzeum bylo v Ležákách otevřeno v roce 1971.

Na podzim 2022 by měly začít stavební úpravy budovy muzea. „Nemáme v muzeu toaletu. Zaměstnanci musí chodit do restaurace 200 metrů daleko,“ uvedla Chvojková. Bude také nutné izolovat střechu proti únikům tepla.

Zdroj: ČTK



Nepřehlédněte