Pro sezonu lze podle správy parku zabezpečit vstup do Divoké soutěsky v Hřensku

22.1.2023
Doris Drienová

Pro nadcházející turistickou sezonu je reálné zabezpečit přístup do Divoké soutěsky v Hřensku. Není to ale možné v případě Edmundovy soutěsky v údolí říčky Kamenice, kde obec provozuje přepravu na lodičkách. Uvedla to Správa národního parku České Švýcarsko na svém webu. Na provozu loděk je Hřensko finančně závislé. Požár se loni v létě v národním parku rozšířil na plochu 1060 hektarů.

Až do začátku turistické sezony bude pro návštěvníky otevřena pouze o pátcích a víkendech cesta na Pravčickou bránou po cestě od Tří pramenů. V ostatních dnech se těží v lokalitě ohořelé dřevo a kácí se stromy, u kterých hrozí, že spadnou na trasu.

V soutěskách Kamenice nyní odborníci posuzují stav stromů nad přístupovými trasami a plavebními drahami lodiček. Z dosavadních zjištění už podle správy parku vyplývá, že pro nadcházející návštěvnickou sezonu je reálné zabezpečit přístup do Divoké soutěsky ve směru od Mezné a Hájenek u Růžové, tedy od Mezního můstku. V případě Edmundovy soutěsky je situace podle správců složitější. Nové informace o stavu okolí těchto tras dostane obec Hřensko tak, aby měla k dispozici veškeré podklady pro další rozhodování o zpřístupnění turistické atrakce návštěvníkům. Soutěsky v roce 2019 navštívilo téměř 400.000 lidí.

Důležitou turistickou trasou v požárem zasažené oblasti je takzvaná Gabrielina stezka propojující Mezní Louku s Pravčickou bránou. Podél této zhruba šestikilometrové trasy prověřili odborníci 6500 stromů, z nichž je asi 2400 potenciálně nebezpečných, to znamená, že by mohly dopadnout na cestu a způsobit úraz, uvedla správa na webu. V úvahu připadá alternativní vedení cesty bezpečnějšími částmi požářiště.

Správa národního parku také pokračuje v plánovaných bezpečnostních těžbách a údržbě cest, tedy činnostech, které s požárem nesouvisejí. V únoru začnou bezpečnostní těžby souší v Kyjovském údolí na Krásnolipsku. Zabezpečení této trasy si vyžádá dlouhodobější uzavírku. S dokončením prací se počítá v dubnu.

V prvním pololetí letošního roku bude také nepřístupná trasa od informačního střediska Saula v Dolní Chřibské k chatám Na Tokáni z důvodu dlouhodobě plánované opravy komunikace. Podle plánů práce započnou v únoru a skončí v červnu. Cesta je, podobně jako trasa Kyjovským údolím, známou cyklotrasou, velký význam mají uvedené cesty současně pro složky integrovaného záchranného systému.

Požár v národním parku vypukl loni 24. července. Na jeho likvidaci se podílelo 6000 hasičů. Policie požár vyšetřuje jako obecné ohrožení.

zdroj: ČTKNepřehlédněte